Billentyüzet-makrózás

Kezdőlap Fórumok UHU Linux Általános UHU problémák, javaslatok Billentyüzet-makrózás

10 bejegyzés megtekintése - 1-10 / 14
  • Szerző
    Bejegyzés
  • #2037563
    uzsolt
    Felhasználó
      violazoli wrote:
      Esetleg valaki írna nekem egy egyszerü démont e célra? Vagy van is erre valami módszer de nem tudok róla? Köszi elöre is, ez óriási segítség lenne!

      xbindkeys ill. xbindkeys_config nem jó erre? Igaz, én amúgy se igen használom még win alatt se ezeket a gombokat, linux alatt még amúgy se, úgyhogy még nem próbáltam, hogy ezeket kezeli-e.

      #2037564
      violazoli
      Felhasználó

        Annyit tudok az UHU gombkezelésérol, hogy sajnos a multimédia-billentyuknél amikor be akartam állitani a halkitást-hangositast, akkor nem engedett billentyukombinaciokat megadni, „normális” gomboknál sem, végul igy a jobboldali két w$ billentyure raktam ezeket. De a baloldali még mindig szabad, s én sok-sok roviditést használok mert grafomán vagyok mint író, ez nagyon kéne tehát! Mondjuk csak grafikus felulet segitsegevel probaltam beallitani ezeket eddig. De semmi kifogasom ha valami config file-ot kell szerkesztenem mondjuk az MC editorával, csak mondjátok meg hogy melyiket milyen szabalyok szerint!

        #2037565
        pointux
        Felhasználó

          Ha egy karaktert akarsz megadni egy billentyûzet kombinációra (pl: win+gomb – görög készlet), akkor ezt nézd meg multikeyboard – jó régi, de talán hasznos lehet.
          Ha parancsot, akkor xbindkeys…
          Ha szót, akkor ahhoz a bill. pufert kéne vezérelni, azt most pillanatnyilag nem tudom hogy, de valamikor a gtk-ban olvastam (meg lehet nézni a forrást, mert úgyis x-et használ).

          #2037566
          ds
          Felhasználó

            az xkb -t is érdemes megnézni (azt használja az xfree meg az xorg is bill kiosztáshoz) egy karaktert biztos, hogy át tudsz írni (tehát, hogy bármilyen általad választot kombinációra egy tetszõleges karakter jelenjen meg)
            az nem tudom meg lehet-e adni több karaktert egy bill. kombinációhoz, de ki kell próbálni 🙂

            (nálam (fc4) itt van a konfig: /usr/X11R6/lib/X11/xkb/symbols/hu)

            #2037567
            fantan
            Felhasználó

              Helló Violazoli!

              Nem az én érdemem, de én megcsináltam UHU 1.2 alatt, hogy szöveges módban különbözõ multimédiás billentyûkhõz, plusz a bal és a jobboldali Win billentyûkhöz, valamint a Menü billentyûhüz sztringeket rendeltem, amelyek minden bootolás után minden felhasználó számára elérhetõek.
              A rendszerem egyébként UHU 1.2 Rajt!, a billentyûzetem 105 gombos Genius Comfy-KB 16M multimédiás billentyûzet, a 105 szabvány gombon kívül 16 db. multimédiás billentyûvel.

              Az eljárás pedig az alábbi:
              1. Elõszõr is ki kell deríteni, mi a két Win plusz a Menü billentyû keycode-ja.
                  Ennek módja: szöveges módban a showkey -k parancsra a konzolra kiíródik minden, a parancs kiadásától, illetve az elõzõ
                  billentyû lenyomásától számított 10 sec-en belül lenyomott billentyû keycode-ja, nálam ezek a következõk:
                  LWin:  125
                  RWin: 126
                  Menü:  127
                  Az értékeket ne vedd készpénznek, hanem pontosan állapítsd meg magadnál.
              2. Ezután készítened kell egy egyszerû szövegfájlt a home könyvtáradban, amelyben elhelyezed a neked szükséges, módosított
                  dolgokat. Pl: touch buttons.txt
              3. Megnyitod a létrehozott fájlt a Midnight Commanderrel vagy a gedittel, és beírod az alábbiakat:
                 


              button.txt


                  #!/bin/sh
                  keycode 125 = F69
                  string F69 = „än”
                  keycode 126 = F70
                  string F70 = „

              #2037568
              pointux
              Felhasználó

                „A rossz hír, hogy az LWin, Rwin, Menü billentyûknek Linux alatt ugyanaz a kódjuk akár egyedül, akár Shift-tel, akár CTRL- el, vagy Alt-al együtt ütöd le õket.”
                Mármint hogy érted?
                Mert természetesen meg lehet különböztetni bármelyik billentyûzet kombinációt egymástól.
                Minden billentyûzetnek van egy kódja, ill. a shift, control, alt, win, command, *lock billentyûknek van egy módosító bittérkép kódja is – ezáltal lehet ezekkel billentyûzet kombinációt elérni. (Még dos alatt is ugyanígy lehet elérni õket, ott általában a biosból.) A többivel a menü azért nem említhetõ együtt, mert az nem módosító billentyûzet pl: a menü + a csak úgy különböztethetõ meg egymástól, hogy melyik lett elõbb lenyomva, vagy felengedve.
                Tehát mondjuk a control + shift, a control + win (Annyi, hogy a jobb ill. a bal shift és control között a programok a felhasználó felé nem szoktak különbséget tenni, amíg a winnél igen. De ez is csak részlet kérdés, mert van. Egyik ilyen klasszikus példa, amely bemutatja ezt a pinball, melynél a két control szokott a vezérlõ billentyûzet lenni -általában.)

                Egyébként szépen összeszedted! 🙂 Hát tényleg látszik, hogy szívtál a billentyûzeteddel.

                #2037569
                kisbetu
                Felhasználó
                  vizsla wrote:
                  a két control szokott a vezérlõ billentyûzet lenni

                  Tudom, ez most kötözködésnek tûnik, de furcsa nálad ez a szóhasználat.

                  #2037570
                  fantan
                  Felhasználó

                    Helló Vizsla!

                    Igazad van, pontatlanul fogalmaztam. Azt akartam kifejezni, hogy mivel szöveges módban az LWin, RWin, CTRL, ALT, AltGr, Shift, Menü billentyûknek saját kódja van, ezért ha valamilyen más billentyûvel együtt nyomom le valamelyiket, a showkey parancs csak annak a billentyûnek a kódját fogja kiírni, amelyiket elõszõr lenyomtam még akkor is, ha azt hiszem, hogy a két billentyût egyszerre nyomtam le. Ilyen formában valóban nem lesz egyedi kódja egy billentyûkombinációnak, ha azok módosító billentyûk. (Persze, azt meg lehetne tenni, hogy ha fent van a kernel forrása, akkor a /usr/src/linux/drivers/char/defkeymap.map módosításával és a kernel újrafordításával más jelentést lehetne rendelni a különbözõ billentyûkhöz, de itt most nem errõl van szó.)
                    X alatt azonban nem így van. Ott a módosító billentyûk és egy másik billentyû együttes lenyomása valóban egyedi kódot ad vissza. Tényleg nem volt szerencsés, ahogy eredetileg fogalmaztam.
                    Azonban sokkal fontosabb lenne azt kitalálni, hogyan lehetne X alatt – hiszen a kolléga gondolom abban dolgozik – kideríteni, hogy a KDE-s Khotkeys-en kívül – ami csak KDE alatt mûködik – milyen más programmal lehetne az általa kivánt feladatot megoldani.

                    #2037571
                    pointux
                    Felhasználó

                      „Igazad van, pontatlanul fogalmaztam. Azt akartam kifejezni, hogy mivel szöveges módban az LWin, RWin, CTRL, ALT, AltGr, Shift, Menü billentyûknek saját kódja van, ezért ha valamilyen más billentyûvel együtt nyomom le valamelyiket, a showkey parancs csak annak a billentyûnek a kódját fogja kiírni, amelyiket elõszõr lenyomtam még akkor is, ha azt hiszem, hogy a két billentyût egyszerre nyomtam le. Ilyen formában valóban nem lesz egyedi kódja egy billentyûkombinációnak, ha azok módosító billentyûk.”
                      Most már értem…

                      „X alatt azonban nem így van. Ott a módosító billentyûk és egy másik billentyû együttes lenyomása valóban egyedi kódot ad vissza. Tényleg nem volt szerencsés, ahogy eredetileg fogalmaztam.”
                      Nem igazán… a keycode az keycode, ami egy billentyûre vonatkozik, ill van olyan program mely detektálja a módosító kódokat és a keycode-okat is és valamivé átalakítja, az megint más. Ettõl nem zárható ki, hogy lehetne ilyet konzolon alkalmazni. (Tehát ehhez nem kell semmit módosítani. Még egy dos-ban is meg lehet oldani – ahogy mondtam -, pedig az…)

                      „Próbálkoztam az xbindkeys-el, amit különben Gnome alatt használok hiszen sok mindenre jó, de sztring jelentést hozzárendelni billentyûhöz nem tudok a segítségével.”
                      Azzal csak programot lehet indítani… viszont, ha az indított program megcsinálja, akkor megvan. Viszont az a gond, hogy hova írja a stringet: egy ablakba, konzolra.

                      „OpenOffice Writer-je”
                      Abban asszem meg van oldva.

                      Ami viszont engem érdekel – csak én sem találtam meg -, hogy egy adott ablaknak küldeni valamit. Pedig ezt is meg lehet csinálni, mert a kde-ben ez is megvan. De gondolom ez is x-re van visszavezetve, tehát elvileg gnome-nál is mûködnie kéne.
                      A legnagyobb gond, hogy hogy kéne ezeket keresni… nem egyszerû kitalálni a keresési feltételt.

                      #2037572
                      pointux
                      Felhasználó

                        „Tudom, ez most kötözködésnek tûnik, de furcsa nálad ez a szóhasználat.”
                        Való igaz…
                        Nem tudom miért írtam billentyûzetet, billentyû helyett… (illetve teszteltelek – elég lassú vagy :)))))))

                      10 bejegyzés megtekintése - 1-10 / 14
                      • Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.