Open source hardware: házikedvenc etető

Open source software/hardware 3D nyomtatóval akartam kezdeni, de kicsit unalmasnak találom már a témát, ezért egy sokkal egyszerűbb és adott egyszeri embernekháziállatnak hasznosabb témát vettem elő: az etetőt.
 

Mi is az az Free & Open Source Software (FOSS)?
Ez – a magyarul Szabad és Nyílt Forrású Software – annyit tesz, hogy egy nagyon liberális licenc szerint, vagy adott esetben gyakorlatilag licenc nélkül lehet felhasználi módosítani, továbbítani, stb. egy adott forráskódot.
 

Nos, akkor mi is az az Open Source Hardware (OSHW)?
A FOSS analógiájára megszületett egy olyan kifejezés miszerint létrehoznak olyan fizikai elsősorban elektronikai komponenseket, melyeknek a leírását közzéteszik és ugyanolyan liberális elvek szerint használható fel, mint az előbb említett forrás.
 

Bár nekem nem voltak ilyen problémáim, de többször hallottam már, hogy erősebb állatok – elsősorban macskák (kis madarak :D) – elveszik a hazai pályán lévő macskáktól az ételt. Persze ez elsősorban annak köszönhető, hogy a gazda rosszul helyzi el az etetőt, általában olyan helyeken, ami könnyen megközelíthető legtöbb esetben minden oldalról és a macska ilyenkor rosszul érzi magát és lehetőség szerint feladja és inkább kikönyörgi a repetát a gazditól. Mondhatjuk, ésszerű döntés.
 

Erre a problémára ad megoldást az elmés szerkezet.
 

Bár én mindenképp javaslom, hogy olyan helyre tegyük azon állatok etetőjét, melyek konkurenciájának nem akadálya például a kerítés, ami egy oldalról közelíthető meg. Továbbá oly módon helyezzük el az etetőt, hogy az állat mindvégig jól belássa a területet. Ha ez nem oldható meg, akkor legalább az élelem megmarad, mégha az állat idegbajos is lesz. 😀 
De ez az etető mindenképp ötletes. A jól elhelyezett esetekben is, mert mire az idegen állat bemerészkedik – ha bemerészkedik – az etető már rég lezáródik, ellenben ha a terület annyira beláthatatlan, hogy az állatot meglepetés éri, nem tud elég gyorsan elszaladni, hogy a tető bezáródjon.
 


 

Hogy is működik a szerkezet?
 

Az állatkánkon egy rádiófrekvenciás azonosító chip van (RFID), ez nyitja az etetőt egy régi – már használhatatlan – optikai meghajtó segítségével. Egy szenzor érzékeli az állatot, hogy ne csapódjon rá az ajtó, amíg eszik. Ezt követően egy számláló lép működésbe, mely zárja az ajtót, az optikai megjajtó ajtajának jóvoltából.  
A kivitel minősége annak megfelelően változhat, hogy milyen erős behatolók vannak. A madarak ellen egy gyengébb kivitel, a macskák ellen egy erősebb kell, ahogy az eredeti cikk szerzője is megállapította.
 

A teljes leírás megtalálható itt.

Vélemény, hozzászólás?