bridge +switch +router

Kezdőlap Fórumok Vegyes felvágott bridge +switch +router

10 bejegyzés megtekintése - 1-10 / 12
  • Szerző
    Bejegyzés
  • #1904312
    admin
    Adminisztrátor

      Hello! Ha a „gerinc” egy teljesen más címtartományú hálózatot jelent (pl.: internet, más alháló), akkor a Router-t ajánlom (az „megtanítható” arra, hogy merre kell routolnia a másik felé, persze kell, hogy legyen címezhetõ hálózati eszköz a másik oldalon is). A Switch-et a HUB helyett használhatod (gyorsabb, esetleg managelhetõ). Feri

      #1904313
      Lacek
      Felhasználó

        Definicio szerint:

        Bridge: Ez ket olyan halozatot kot ossze, amik mas protokollal „beszelgetnek”, pl. egy TCP/IP halozatot egy Novell IPX-szel.
        Router: Ez ket olyan halozatot kot ossze, ahol a protokoll ugyan megegyezik, de a cimekben elteres van. Ilyen amikor ket TCP/IP halozat kapcsolodik egymashoz mas cimtartomannyal.
        Switch: Szamitogepeket kot be egy halozatba (UTP kabel eseten), tehat pl. egy TCP/IP halozathoz lehet vele szamitogepeket kotni, ha a cimtartomany azonos. Ezt teszi a HUB is, de a switch jobb, mert ez csak annak a gepnek adja oda a csomagot, akinek szol, igy nem lehet (nehezebb) sniffelni a halozatot, illetve nem „lopjak el” a savszelesseget egymastol a gepek.

        Termeszetesen ezek az eszkozok nem hasznalhatok egymas helyett.

        #1904314
        kovi
        Felhasználó

          sztem a switch felszálló ágát be lehet húzni mind a gerincbe(ha mondjuk a gerinc optikai akkor pl egy transceiverrel) de és itt a lényeg a routerbe is sztem. Nálam a switchre futó gépek a routerrel mennek a fõszálra,ami egy közpponti routerhez vannak csatolva vhol pesten(országos háló). Bár elég bonyolultnak érzem de azért mûködik-hozzáteszem van egy kis novelles csavar benne így bizonyos dolgokat nem látok és nem is láthatok benne.

          gépek közé pedig switchet és nem hubot. Lacek hibátlanul írta le miért. Manapság már kisebb hálóhoz sem használnak hubot mert nagyon egyenlõtlen teherelosztást kapsz vele(egy 10-es kártya 10-re lassítja a 100-sok adatforgalmát stb)
          na hali

          #1904315
          admin
          Adminisztrátor

            sziasztok!

            Koszonom a hozzaszolasokat!

            Laci

            #1904316
            admin
            Adminisztrátor

              es, hogy lehet ezeket pl. switchet menedzselni? mit erhetek el vele?

              Laci

              #1904317
              admin
              Adminisztrátor

                hala Laci
                A routereket lehet. Legalábbis a cisco-kat biztosan mindenképp. Azért baba mert ellenõrizhetõ rajta az adatforgalom és ami a lényeg kis túlzással nyomonkövethetõ rajta még az is hogy a légy mikor kakkantott rá..

                #1904318
                gabaman
                Felhasználó

                  Azért a definíciókkal van egy kis bibi:

                  Bridge: Semmi köze a protokollkonverzióhoz.
                  Router: nem két, hanem nagyon sok hállózatot köt össze egymással. A router dönti el, hogy bizonyos címekre mely hálózatokon keresztül történjen az átvitel (és melyikeken ne).
                  Switch: képes még az összekötött hálózatokon belül korlátozott routolási felagatokat is elvégezni, így képes alhálózatokat is összekötni pl. IP protokol alatt.

                  Bõvebb infó ugyanerre a kérdésre:
                  http://prog.hu/forum.php?fid=1912

                  #1904319
                  dinghy
                  Felhasználó

                    Hat a switchekhez hozzaszolva, azt is meg tudod csinalni, hogy ha peldaul ossze van kotve hat-nyolc switched ugy, hogy mindegyiken van egy-egy gep, akkor azokat ossze tudod logikailag kotni ugy, mintha egy halozatba tartoznanak. Ez a VLAN. A VLAN-nal tudsz egyes halozatokat elszigetelni egymastol, a broadcastok ugye csak egy alhalozatban (VLAN-ban) terjedhetnek, de ezt ki lehet boviteni akar masik VLAN-ra is, ha akarod. Na ehhez persze mar routerre van szuksed, ami altalaban bele van epitve a switch-be. Szemleletesen ugy lehetne ezt bemutatni, hogy van egy epuletben negy-ot switch, mindegyiken log egy-egy olyan gep, ami megis egy VLAN-ba (alhalozatban, mondjuk ugy, hogy egy „koaxon” lognak, bar ez igy nem igaz) tartoznak. Azt vehetsz fel a VLAN-ba es szedhetsz ki belole, akit akarsz.
                    Aztan azt is meg tudod mondani egy switchnek, hogy melyik porton melyik MAC cimmel rendelkezi gep lehet:)
                    Aztan, ha tobb halokartyad van a gepben, akkor azt ossze is tudod fogni, hogy pl. ne csak 10/100/1000MB-tel tudj kommunikalni egy masik geppel (termeszetesen a masik gep is tobb kartyaval rendelkezik), hanem a tobbszorosevel.

                    Udv!

                    #1904320
                    dinghy
                    Felhasználó

                      Ja, majd elfelejtettem. Egyes switchekben nem kell kozvetlenul a konfiguraciot modositanod a beallitasok megvaltoztatasara, mert ott van pl. a CISCO-nak a set, clear es show parancsa, amivel ugye be tudsz allitani, torolni tudsz es meg tudsz jeleniteni mindenfele tulajdonsagot. Igy elegge konnyen tudod menedzselni a switchet.

                      Udv!

                      #1904321
                      admin
                      Adminisztrátor

                        Akkor ezt most nem értem )-: A switch arra való, hogy gépeket összekössünk. Erre, dinghy, azt mondod

                        Hat a switchekhez hozzaszolva, azt is meg tudod csinalni, hogy ha peldaul ossze van kotve hat-nyolc switched ugy, hogy mindegyiken van egy-egy gep,

                        Akkor miért van egy gép a switchen… ???

                      10 bejegyzés megtekintése - 1-10 / 12
                      • Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.