Kezdőlap › Fórumok › MANDRIVA (ex-MANDRAKE, ex-CONECTIVA) › Mandriva kezdõ › Mandrake 9.0 telepítés és hibái…
- This topic has 15 hozzászólás, 3 résztvevő, and was last updated 22 years, 6 months telt el by
admin.
-
SzerzőBejegyzés
-
2002-10-11-06:51 #1894116
Még egy gondolat:
Kezdõknek a Mandrake ajánlott, legalábbis ez az általános ismérv.
De ez már kezd olyan lenni, mint a „mazsolák”-nál a trabant, aki trabival megtanul szabályosan részt venni a közlekedésben , annak a 600 merci megváltás lesz.
Hát kb. ilyen a Mandrake is….:)
2002-10-11-07:20 #1894117Szia!
Tudom, hogy mûködnie kellene windows alól indítva a telepítõt, meg össze kellene nyomnia a windowsos partíciót, de ha tudtad, hogy bizonytalan, akkor miért csináltad úgy a véglegest? A teszttel egyetértek.
Azt nem teljesen értem, hogy csak bizonyos partíciókra tudsz mountolni. Ezt egyrészt buherálni lehet a control centerben, hogy milyen partícióknak mi legyen a mount pointja, stb.., amásik, hogy egyszerûen be lehet állítani kézzel az /etrc/fstab-ban is.
A másik, hogy ha jól tudom, akkor Mplayer vagy nvidia vagy vmi hasonló, ami miatt telepítettél ennyiszer, ami nem feltétlenül a Mandrake számlájára írható. A másik, hogy nekem nem meggyõzõdésem, hogy újra kellett volna egyáltalán egyszer is telepíteni, bár elképzelhetõ.
Szóval én nem hiszem, hogy helyes lenne a hasonlatod, de ha gondolod próbáld ki a debiant, az egy kitûnõ rendszer, csak ne csodálkozz, ha esetleg már a csomagok válogatásánál nehézségekbe ütközöl (a dselect jó program, csak hát úgy jó, mint a vi, tudni kell használni), és esetleg egy grafikus felület konfigurálásához sokszorta több ismeretre van szükség, mint a Mandrakenél.
A Mandrake9.0-el nekem is vannak elégedetlenségeim, de várom a 9.1-est és ha ott nem kerül kijavításra, akkor fogom közzé tenni.
Szóval visszatérve a problémádra:
1. /etc/fstab v. Control Center, ha elekadsz dobd fel ide az fstabodat
2. Ha window$t telepítenél és nem adnál neki helyet a diszkeden szerinted mit szólna? Szóval tessék megfelelõ partícionálással telepíteni a linuxot. Emellet tesztelni lehet, sõt érdemes, sõt kell, de ne az legyen a végleges rendszered.Nem vagyok Mandrake fan, de én is ezt használom, mert nekem eddig néhány disztrib kipróbálása után nagyon bejött. Szóval csak biztatni tudlak, hogy továbbra is Mandrake, de ha neked egy másik disztro jobban bejön, akkor nosza rajta! Különben is ki kell próbálni egy párat, hogy az embernek fogalma legyen, hogy mi a közös és mi a különbség. Szerintem a linux az linux, és bizonyos disztrokban kapsz több-kevesebb installálási és konfigurálási segítséget.
2002-10-11-17:01 #1894118Nem errõl van szó, mármint a mi a particionálást illeti.
Nem kellett összenyomni a windows partíciót,mert partíció magic-kal csináltam neki külön egy ext2-es pertíciót 3,5GB-nyit, gondolom ennyi elég ? 🙂
Ezenfellül produkálja ezt, illetve ma rájöttem miért zavarodik meg a mountolás:2002-10-14-06:31 #1894119Hát erre nem gondoltam volna, hogy a 380MB kevés. Az pedig nagyon helyes, hogy TE javítottad ki és nem a Mandrake. 😀
Ezek szerint kézzel sem tudtad a mountolást helyrehozni?
2002-10-14-06:55 #1894120Szia!
🙂 Hát az igazság az , hogy én vagyok a tipikus „kezdõ”.Nem ismerem még a linuxot, de mindent elkövetek, hogy változtassak a jelenlegi tudásomon.
Nem tudtam „kézzel” megoldani, mert amikor újraindítottam failsafe módban és kiválasztottam a szerkesztõ (?) maitance módot, akkor
2002-10-14-09:40 #1894121Az érdekelne, hogy ezek után megpróbáltad-e az /etc/fstab szerkesztésével vagy kézzel való mountolással a hibát helyrehozni. Nekem ez azért lenne fontos, mert én pontosan egy elég kicsi /home partíció kialakítását tervezem.
2002-10-14-11:54 #1894122Dávid!
2002-10-14-13:10 #1894123Szia!
Az /etc/fstab az az állomány, ahol a rendszer letárolja, hogy milyen eszközök (partíciók v. driveok) milyen mount pointtal kerüljenek automatikusan becsatolásra. Az állomány alapvetõen a mount parancs opcióit tartalmazza (minden sor egy eszköz, és minden eszközhöz fel vannak sorolva az oopciók), amikrõl legegyszerûbben a „man mount” ill. „cat /etc/fstab” paranccsal tudsz információt szerezni. A mount/umount parancs természetesen bármikor kiadható konzolról. Bizonyos eszközök mountolásához rootnak kell lenned. Tehát egy-egy eszköz/partíció kézzel is felmountolható, sõt a legtöbb disztribúción az eltávolítható eszközöket kézzel kell mountolni/unmountolni. Ugyanakkor ez lehetõséget ad természetesen hibakeresésére tesztelésre is. A megfelelõ állapotot utána pedig fel lehet vezetni az fstabbba, ha szükséges.
Ezek az információk egyébként összeszedetten elérhetõk egy jobb általános linux könyvben. Pl. a Mandrake disztribúcióban benne van a Paul Sheer könyv elektronikus formában. Igazán jó könyv, érdemes „lapozgatni”.
A /home partíció alapvetõen nem szabadna, hogy kicsi legyen, hiszen ezzel lekorlátozod a felhasználókhoz tartozó adatok tárolási helyét.
2002-10-14-13:56 #1894124Akkor erre tudok válaszolni 🙂
A home partíció nem baj , ha kicsi, mert akkor egy windows partíciót rendel hozzá, méghozzá a legutolsót a sorrendben.
Amit kigondoltál nem rossz, nekem ez meg is valósult akaratom ellenére, csak ha ezt tudom akkor még azt a 360 Mb-ot sem adom mellé, hanem akko lenne egy gyökér 500MB swap és a többi (/home) meg mount…Ha megcsinálod, ígérd meg, hogy leírod a how to-ját!
2002-10-15-07:17 #1894125Hát az nem nyerõ, ha automatikusan windows partíciót mountol fel /home-ként, de gondolom, hogy ezt késõbb azért meg lehet változtatni, de majd úgyis kiderül. A howto-t most is meg tudom írni, de nincs benne semmi ördöngõs. Ha meg késõbb írnám, akkor meg már rég nem is érdekelne, mert már sokkal többet fogsz tudni. Szóval ez az egész nem más csak partícionálási döntések, és a mount pointok meghatározása. (Szerintem egyébként nem szabadna, hogy a mountpointok összekeveredjenek, ha az ember installkor vagy késõbb jól állítja be.)
Tehát partícionálás nálam (20GB):
Méret* Típus* Mount point* Név (lin)* Név (win)
primary:
2GB* fat16* /home/[nev1]* /dev/hda1* c:
extended logical:
2GB* fat16* /home/[nev2]* /dev/hda5* d:
8GB* ntfs* -* /dev/hda6* e:
16MB* ext3* /boot* /dev/hda7* –
128MB* swap* -* /dev/hda8* –
xMB* ext3* /home* /dev/hda9* – (ez még jelenleg nem így van)
maradék* ext3* /* /dev/hda10* –Ha feltételezzük, hogy a windowsig megvagy, és megvan a linux számára elõkészítetlen üres terület, akkor a linuxos partíciókat és mount pointokat installkor a Mandrake installerével nagyon könnyû kialakítani. Feltételezésem szerint nem lehet gond, hogy a /home partíció kicsi, ha megfelelõen jársz el a partícionálásnál, de majd fél év múlva kiderül. 🙂 Ha mégis, akkor szerintem az fstabban javítható a dolog.
-
SzerzőBejegyzés
- Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.
legutóbbi hsz