Mandriva 2005 – netes fájlmegosztás – kezdõ user

Kezdőlap Fórumok MANDRIVA (ex-MANDRAKE, ex-CONECTIVA) Mandriva kezdõ Mandriva 2005 – netes fájlmegosztás – kezdõ user

10 bejegyzés megtekintése - 1-10 / 10
  • Szerző
    Bejegyzés
  • #2021721
    razoli
    Felhasználó

      Dos látta eddig a raktár partíciót? Két dologra gondolok:
      – Dos nemigen szereti a 2Gb-nál nagyobb partíciókat
      – Bios/Dos nem tudja megcímezni a 120Gb-os winyónak csak az elejét.
      Win sem látja?

      #2021722
      keeper2
      Felhasználó

        A gép elsõdleges célja fájlmegosztás lesz, így egy dc++ kliens is kell majd rá, lehetõleg valami a windowsos fõbb kliensekhez igencsak hasonlító (bcdc++, czdc++, dc++). A legfontosabb persze, hogy a hubokról ne rúgjanak ki, és a le-feltöltés jól menjen.
        Tûzfal: jobb volna egy tanítható tûzfal, mint pl. a windows alatt a kaspersky, ahol ha egy eddig számára szabály nélküli kommunikációt észlel, megkérdezi, mit csináljon vele. Ez azért is jobb számomra, mivel a dc hajlamos sok különbözõ portot használni a sok kapcsolathoz, és ezeket nem tudom, hogyan kellene kézzel elõlre beállítani, másrészt, a kasperskyben csak az adott program számára van nyitva a port, amit elég fontosnak tartok, nem pedig a nyitott porton át bárki kommunikálhat.
        Emellett még egy kis webes letöltögetés is lenne, ehhez a firefoxot jól be tudom lõni, de kellene egy letöltõprogram, aki tudja folytatni a félbehagyott letöltéseket.
        Illetve, ezek mellé még a peer guardian-t tervezem felrakni, nem kivánatos ip címek (hackerek, jogvédõk, ismert káros tartalmú oldalak ip címei, stb…).
        Ha valaki lenne olyan kedves, és mesélne, vagy tudna linket adni a csomag-fordítás elméletérõl, annak nagyon tudnék örülni, mert bár dos-win alatt programozgattam, és így fordítottam is, valamint linux alatt kellett kernel fordítást csinálni, de ez csak arról szólt, hogy a tanár felírogatta a lépéseket, és elmondta, mi mihez kell, ez elég kevéske. Igazából azt nem tudom pontosan, hogy egy sima program lefordításához milyen fájlok kellenek, azokat hogyan fordítja, hova helyezi, illetve hogyan lehet a legegyszerûbben megoldani az automatikus elindításukat a szükséges programoknak (vírusölõ…)
        Elõre is thx, és még egyszer elnézést, hogy nem bontottam szét a kérdéseket a milliónyi topicba.

        #2021723
        keeper2
        Felhasználó

          Ja, és még egy dolog: miért van az, hogy a midnight commander nem indul el? Próbáltam grafikus és szöveges módban is (rl. 5 és 3), de csak egy fekete háttér jön elõ, alul egy kurzur, és semmit sem lehet csinálni. Red hat alatt a suliban jól mûködött. Még ha sokkalta nehézkesebb is egy total commandernél. Esetleg, egy jó, egyszerû total commander klón is jól jönne.

          #2021724
          keeper2
          Felhasználó

            Razoli: elnézést kell kérnem, tényleg csak utána vettem észre, hogy mennyire félreérthetõ dolgokat írtam. Természetesen, a fat16 csak 2 gigát tud megcímezni, sõt, a kis gépemben az alaplap is csak 32 gigát ismer fel a vinyóból, ezért megy ott raid kártyán keresztül.
            Szóval, a helyzet, hogy jelenleg még nem a gépen telepítettem élesben, hanem vmware-ben egy virtuális gépen csináltam. Csináltam egy 10 gigás partíciót, a linux telepítésekor ezt törtöltem, és az egyszerûség kedvéért, a mandrivára bíztam, hogyan osztja be magának. Majd ez után a partició után csináltam egy logikai particiót, pár gigával, fat32-re formázva. Még szervizes koromban gyártottam egy szerviz cd-t a win98 indítólemez alapjaiból, amivel el tudom indítani a gépem, és tudom kezelni a fat 32 particiókat. Szóval, ez a második partició fat32re meg volt formázva, és ellenõrzés kedvéért rá is másoltam pár fájlt. Nos, a linux telepítése után a linux alatt elérhetõek voltak a fájlok, tehát megmaradtak. A dos cdmrõl indítva a partition magic is látta a partíciót, azt is,hogy mennyi adat van rajta, de számomra a dosban nem volt látható a lemez. Sajnos a windows alatti próbát az nehezíti, hogy a virtuális gép miatt nem tudom windows mellé rakni. Illetve, mivel még az is kérdéses, hogy látszik-e, valamint nem értek úgy a linuxhoz, virtuális hálózaton is nehézkesen tudnám megnézni.
            Ja és azt elfelejtettem mondani, hogy nem vine emulátorral szeretném megoldani a dolgot, hanem ténylegesen linux alól.

            #2021725
            keeper2
            Felhasználó

              Na, megnéztem pq magic-al. Szóval, kezdetben volt egy 10 gigás primary partició, és egy pár gigás logikai. A linux ugyebár a 10 gigás partíciót kapta. A telepítéskor a root-nak egy 5,7 gigás partíciót csinált, primaryra, valamint, a 10 giga maradékából megcsinálta a swap és a /home -ot, de ezeket már módosította secondaryra. Na, az az ötletem támadt, hogy a fat32-es particiómon elösször hide, majd unhide parancsot hajtok végre. Ezt meg is csináltam, és csodák csodája, a következõ indításkor megjelent a keresett partició, rajta a teszt-adatokkal sértetlenül. De hogy ne legyen olyan szép a dolog, a linux az indítása után a következõt írja ki: /dec/sda7: the superblock could not read or does not describe a correct ext2 filesystem. Megkérdezte, hogy akarom-e javítani, de mint rájöttem, ez csak formális kérdés, mivel a választól függetlenül kiirta, hogy sikertelen, és kérte a root passwordjét, és nekikezdett a fájlrendszerjavítás 1 # -nek, viszont már igencsak régóta csinálja, ennyi idõ alatt egy teljes felületscan is végigfutott volna a virtuális gép által neki adott vinyó területeken, szóval, úgy tûnik, egy linux rendszert nagyságrendekkel gyorsabban tönkre tudok vágni, mint egy windowsost 🙂

              #2021726
              razoli
              Felhasználó

                A gép elsõdleges célja fájlmegosztás lesz, így egy dc++ kliens is kell majd rá, lehetõleg valami a windowsos fõbb kliensekhez igencsak hasonlító (bcdc++, czdc++, dc++).

                Hát ezt én nem értem. Sokkal egyszerûbb, ha ftp-n vagy egy ssh-n keresztül küldesz át doksikat, forráskódot meg ilyeneket, nem kell ahhoz dc és ki sem rúgnak a hubokról…

                #2021727
                dexter11
                Felhasználó

                  Na, megnéztem pq magic-al. Szóval, kezdetben volt egy 10 gigás primary partició, és egy pár gigás logikai. A linux ugyebár a 10 gigás partíciót kapta. A telepítéskor a root-nak egy 5,7 gigás partíciót csinált, primaryra, valamint, a 10 giga maradékából megcsinálta a swap és a /home -ot, de ezeket már módosította secondaryra. Na, az az ötletem támadt, hogy a fat32-es particiómon elösször hide, majd unhide parancsot hajtok végre. Ezt meg is csináltam, és csodák csodája, a következõ indításkor megjelent a keresett partició, rajta a teszt-adatokkal sértetlenül. De hogy ne legyen olyan szép a dolog, a linux az indítása után a következõt írja ki: /dec/sda7: the superblock could not read or does not describe a correct ext2 filesystem. Megkérdezte, hogy akarom-e javítani, de mint rájöttem, ez csak formális kérdés, mivel a választól függetlenül kiirta, hogy sikertelen, és kérte a root passwordjét, és nekikezdett a fájlrendszerjavítás 1 # -nek, viszont már igencsak régóta csinálja, ennyi idõ alatt egy teljes felületscan is végigfutott volna a virtuális gép által neki adott vinyó területeken, szóval, úgy tûnik, egy linux rendszert nagyságrendekkel gyorsabban tönkre tudok vágni, mint egy windowsost  🙂
                  [align=right][snapback]139882[/snapback][/align]

                  Ezek szerint a logikai megható a FAT32. Ha igen akkor nézd meg az /etc/fstab fájlt és ott a /dev/sda7 partíciónál milyen fájlrendszert ír, ha ott ext2 van akkor javítsd ki vfat-ra.

                  #2021728
                  Irgalom
                  Felhasználó

                    Ja, és még egy dolog: miért van az, hogy a midnight commander nem indul el? Próbáltam grafikus és szöveges módban is (rl. 5 és 3), de csak egy fekete háttér jön elõ, alul egy kurzur, és semmit sem lehet csinálni. Red hat alatt a suliban jól mûködött. Még ha sokkalta nehézkesebb is egy total commandernél. Esetleg, egy jó, egyszerû total commander klón is jól jönne.
                    [align=right][snapback]139870[/snapback][/align]

                    Na nekem tök ugyanez a problémám volt, meg is oldódott, felraktam egy másik csomagot, csak az a baj, hogy azt a csomagot most perpillanat nem tudom elérni, (ki tudja mit csináltak vele) mandrivaclub.nl -es volt amúgy.
                    keress egy másik verziójút (vagy többet is), mondjuk a gnome-commander is elég alap, de az ugye csak grafikus felületen megyen

                    most fájlmegosztás vagy p2p?

                    dc++ra valknut, simán felrakja plf-es forrásból a csomagot, fordítgatni ne kezdd, mert tutira besül (legalábbis nálam mindig :blush: )

                    vagy ez: (tökugyanolyan mint a dc++)
                    http://rpm.nyvalls.se/10.2/RPMS/linuxdcpp-…2.thac.i586.rpm

                    (bár látszólag halottnak tûnik a prodzsekt, de nem az, a freenode #linuxdcpp (vagy linuxdc++?) csaton irc-n beszélhetsz a fejlesztõkkel is (angolul esetleg svédül 😀 ), ha valami nem világos)
                    mondjuk az is tény, hogy én eddig csak mandrivás rpm-et láttam

                    #2021729
                    keeper2
                    Felhasználó

                      Thx a hozzászólóknak. Eddig nemigazán volt idõm evvel foglalkozni, mindenesetre, most megpróbáltam máshogy megoldani a dolgot. Szóval, újratelepítettem ugyanúgy a mandrivát, ugyanazok voltak a beállítások. Az elsõdleges 10 gigát kitöröltem, és hagytam, hogy õ maga úgy ossza ki a particiókat, ahogy akarja. A fura: a másodlagos partició, tehát a maradék, ami fat32 marad, nem a legutolsó, hda7-es számot kapta, hanem az hda6 volt. A hda5 az õ általa kiosztott swapspace, a hda7 pedig a /home.
                      Egyébként, a fat32-es part. a fent megadott fájlban vfat típusú. Pontosan leírtam, mi is van abban az ftab fájlban róla:
                      /dev/hda6 /mnt/win_d vfat umask=0,iocharset=8859-2,codepage=852 0 0
                      none /proc proc defaults 0 0
                      Linux alatt megint tökéletesen látta, azokat a fájlokat is, amiket dos alatt rámásoltam. Linux alatt bemásoltam pár fájlt egy könyvtárba tesztként. Telepítettem egy win xp-s virtuális gépet, majd miután az feltelepült, hozzáadtam a linux virtuális vinyót primary slave-ként. Windows tökéletesen felismerte, sõt, láttam a dos alatt rámásolt cuccokat is, ellenben amit linux alatt másoltam rá, abból semmi nem látszott. Pedig a dolog lényege az lenne, hogy amit letöltök linux alatt, azt xp alatt átmásoljam késöbb az xp-s gép vinyóira. Illetõleg, miután a windowst leállítottam, és akartam indítani a linuxot, de a vmware azt mondta, nem lehet indítani, mert a szülõ virtuális lemezt módosították az utolsó indítás óta. Netán ez elõfordulhat élesben is, vagy csak a virtuális gép sajátja?
                      Egyébként, hogy pontos legyen p2p -re akarom használni, elnézést, ha félreérthetõ voltam, de végülis az is fájlmegosztás tudtommal, és windows alatt fõként így emlegetik.

                      #1880025
                      csaba
                      Felhasználó

                        Na, elösszöris elnézést kérek mindenkitõl, láttam, hogy részben vannak a kérdéseimnek megfelelõ fórumok, de egyikbõl sem tudom konkrétan meg a válaszokat, illetve, nem akarok tucatnyi topicban érdeklõdni.
                        A lényeg: dos és windows alatt eléggé profinak érzem már magam, hála pl. munkahelynek, sulinak, és úgy általánosságban az érdeklõdésemnek, linux alatt viszont csak a telepítés, samba, dns és dhcp konfigurálás megy helyi hálózaton (ennyire futotta csak a linux órák idejébõl)
                        Szóval, van egy 433-as celeronom, 256 mega sd rammal. Ezen van raid kártyán egy 120-as vinyó. Ebbõl az elsõ 10 giga lehet a linuxé, a többi viszont a fájlmegosztáshoz kell. Azthiszem kényszerûségbõl fat 32, mivel xp alatt le kell másolnom idõnként a tartalmát, ntfs pedig nem javallott linux alá. Egyenlõre csak virtuáls gépen próbálom a telepítést és a beállítást. Mandriva 2005 lesz rajta. Telepítés után már jól sikerült a netkapcsolatot is összehoznom, egy kis firefoxozásra. Az elsõ problémám: bár, win_d -ként lett becsatolva a nagy partició, és az meg is maradt fat32, linux alatt tökéletesen elérhetõ, az adatok is sértetlenek rajta, ellenben, ha utána egy dos bootlemezrõl indítom a gépet, egyszerûen nem látja az a dos rendszer a meghajtót, amit telepítés elött tökéletesen kezelt, de a dosos pqmagic szerint ott van hibátlanul a meghajtó. Hogy lehetne ezt megoldani, hogy windows alatt láthassam azt a fat32-est?
                        Vírusölõ: mindenképpen szeretnék egy folyamatosan figyelõ normális vírusölõt. Egyenlõre a kasperskyt próbáltam csak, mivel windows alatt jól ismerem. Ez 30 napos próbaverziós. A 4-es verzió rpm csomagban van, de azt nem is sikerült feltelpítenem. Az 5-ös installos verzióban van meg, azt elindítva szó nélkül feltelpítette magát, de nem kérdezett tõlem semmit, még a licence kulcsot sem, amit mindig meg kellene tennie. Megtaláltam a célkönyvtárát, ott vannak az indítható server, client, scanner, updater fájlok, amik elméletileg indíthatók, de elindulni sem a linux indulásakor, sem kézzel indításkor nem hajlandók. Innen folyt. köv. a következõ hozzászólásban

                      10 bejegyzés megtekintése - 1-10 / 10
                      • Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.