Kezdőlap › Fórumok › SOS! Bajban vagyok › Samba és az XP
- This topic has 22 hozzászólás, 8 résztvevő, and was last updated 19 years, 4 months telt el by
koprisz.
-
SzerzőBejegyzés
-
2005-12-15-07:23 #2041023
Mi sem egyszerübb.
Ugyebár a win98-nál kaptál egy hasonló login ablakot:
felhasználónév: valaki
jelszó: *******
tartomány: Workgroupaz xp-nél induláskor nem tudsz ilyet! (tudomásom szerint, max csak novellnél, legalábbis olyannál láttam egyedül)
A megoldás a következö(xp-nél és 2000-nél is):
A hálózati azonosításnál vagy valami ilyesmi helyen kell megkeresni a munkacsoportot és oda kell beírni a megfelelöt! (esetben Workgroup)
aztán bemész az explorerbe és „hálózati meghajtó csatolása”-val hozzárendelsz egy betüt a megosztáshoz:
ez szerintem egyértelmü…tehát a végeredmény:
amikor az xp elindul kiválasztod a felhasználót (akár a kattintós „új módszerrel” = üdvözlöképernyö, akár a win2000-hez hasonló „beírom” módszerrel)
majd belépsz.
Ha a meghajtónak adtál betüjelet és megjegyeztetted vele a jelszót is, akkor amint belépett azonnal felcsatolja a hálózati meghajtót.
(Ha az xp-s loginneved és jelszód ugyanaz mint a hálózati, akkor van a legegyszerübb dolgot, mert a win megpróbálja alapértelmezetten azzal felcsatolni a megosztás)
de vigyázz (tapasztalat) ha több szervered van és ha minden szerverhez más a jelszavad akkor behülyülhet a win (szokásához híven:)) és iszonyatosan belassul(hat).Az LDAP biztos jó dolog, de ahhoz sajna nem értek 🙁
2005-12-15-12:50 #2041024Samba szerveren felvetted az új XP-ket munakállomásként?
Ha nem:
useradd -s /bin/false xpgépneve$
és
smbpasswd -a -m xpgépneveEzután változtathatod az XP-t a WORKGROUP -ról DOMAIN-re…
De azért készülj fel rengeteg szívásra elõször!
Meg lehet oldani mindent, csak minden kicsit bonyolultabb az XP-vel…2005-12-15-13:08 #2041025Köszi, megpróbálom a gépek felvételével a SAMBA szervernél. Ezt még nem csináltam meg.
2005-12-18-23:25 #2041026Bocs de nem értem!? 400 felhasználó dolgozik 10-20 gépen, vagy mindenkinek van sajátja…
Az XP -n és van belépés – legalábbis ha tisztességesen fel van konfigurálva – Rendszergazda és egy vagy több korlátozott „fiók”.
Ha fixen akarsz „mountokat” akkor használd a „NET USE .. ” parancsokat, ott jelszót is megadhatsz.2005-12-19-08:44 #2041027Négyszáz felhasználó dolgozik 70 gépen. A felhasználóknak nincs fix gépük, hol az egyiknél, hol a másiknál ülnek. Ezért nem hozhatok létre minden gépen korlátozott fiókot a számukra, hanem inkább vándor profil-ra lenne szükségem. Bármelyik gépet választja, induláskor kell bejelentkeznie a SAMBA szerverre, mint elsõdleges tartományvezérlõre (amit általában egy windowsNT(2000…) szokot kezelni.
A dolog tökéletesen mûködik win98 munkaállomások esetén. A gond az, hogy még nem tudtam megoldani ugyanezt az XP gépeken.2005-12-19-10:23 #2041028Aha..
Ilyet nem csináltam. Végül is neked az kellene hogy a samba szerveren legyenek eltárolva a „profilok” és mindenki ez alapján lépjen be, ezt tényleg csak a win -es szerverek w2k vagy w2003 tudják, ráadásul 400 felhasználó az már horror ár.;o(
A winXP felhasználók és jogosultságaik adatbázisa több fájlban van elosztva, ennek mentésére és visszállítására létezik egy uitl valamelyik resuorce kitben, így ha egy gépen létrehozod a 400 user -t azt utána szét tudod osztani, az sem tünik lehetetlennek, hogy ezt az adatbázist a samba szerveren tárold, és boot -kor rántsa be a winXP – valahol még a login elõtt, vagy egy floppy/pendrive -al körbe kell menni az összes gépen;o( Ráadásul a profilokat mindenképpen a samba szerveren kell tárolnod – ahhoz hogy bármely gépen belépve a user ugyan azt a desktopot kapja – valamely „admin” célú megosztásban!
Nem egyszerû a feladat, de ha mondjuk csupa pingvin box -od lenne hasonló problémákkal kellene szembe nézned, hacsak nem terminál hálózatod lenne. Itt is, ott is a tartomány – domain szerver oldja meg a problémát! Mivel a samba ilyet nem tud a win -es gépek számára biztosítani, manuálisan és némi trükközéssel neked kell megoldanod – lehetöleg egyszer, repordukálhatóan, központilag.
Az eddigi „kényelmes” állapotot a w9x primitivitása okozta, míg a winXP már egy sokkal fejlettebb OS ahol a dolgok jól/rosszul, le/be -vannak szabályozva!2006-01-10-08:00 #2041029Megvan a megoldás!
Mûködik minden. A SAMBA tökéletesen ellátja a tartományvezérlõ szerepét az XP professional gépek számára.
A megoldás a következõ:
1.)Be kell írni a következõ sorokat az smb.conf állomány global szakaszába:workgroup=tartomanynev
os level=66
local master=yes
prefered master=yes
domain master=yes
domain logons=yes
wins support=yes2)Ezután létre kell hozni egy [netlogon] nevû megosztást, amiben azokat az állományokat keresi a SAMBA, melyeket a klienseknek belépés után le kell futtatnia. Pl.
[netlogon]
path=/home/netlogon
public=no
writeable=no
browseable=no3)HA ez is megvan, akkor jöhetnek a kliensek. Fel kell venni õket a „Windows tartományba”. Azaz rá kell venni a szambát, hogy elfogadja a klienseket tartományi tagoknak. Ezt a köv. parancsokkal tehetjük meg:
useradd -s /bin/false XPgépneve$
smbpasswd -a -m XPgépneveEzzel létrejön egy ál-felhasználó XPgépneve$ névvel, jogok nélkül . Bekerül az passwd és smbpasswd állományokba is.
4)Most létre kell hozni egy olyan SAMBA felhasználót, akinek rendszergazda jogai vannak a SAMBA-hoz és rendszergazdák az XP gépen.
Ez ahhoz szükséges, hogy az XP gépeket átlehessen léptetni a tartományba.5)Ha megvan ez a felhasználó, akkor újra kell indítani a SAMBA szervert, és be kell léptetni az XP gépeket a Windows tartományba (rendszergazdaként).
Itt az XP felhasználó nevet és jelszót fog kérni. Ekkor az elõbb felvett (4. pont) felhasználót kell megadni és az XP belép a tartományba egy üdvözlõ szöveggel.2006-01-10-08:34 #2041030Na ez szép volt! – kössz a részletes leírást.
Legfeljebb az lehet még érdekes, hogy mi van a home edition -el és a win2000 -el? Azt gondolom mivel mindkettõ tud tartományban üzemelni hasonlóképpen õket is be lehet hajtani a tartományba.
2006-01-10-10:38 #2041031Sajnos nem. Legalábbis az XP Home verziója csak munkacsoportban képes mûködni, tartományba léptetésre nincs benne lehetõség (
2006-01-10-21:39 #2041032Csak az NT-s rendszereket lehet tartományba léptetni (Win2000, Xp)
Persze az XP Home-ot kivéve, ami már említve is voltA win9x alapúak esetén nincs ilyen funkció
-
SzerzőBejegyzés
- Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.
legutóbbi hsz