Kezdőlap › Fórumok › SuSE Linux › SuSE kezdõ › SuSE 8.2 vs. P166MMX
- This topic has 9 hozzászólás, 3 résztvevő, and was last updated 21 years, 9 months telt el by
admin.
-
SzerzőBejegyzés
-
2003-09-24-16:33 #1913546
A csomagok másolása rövidebb ideig tartott, mint becsülte a telepítõ… pár pillanat, és kész is van…
2003-09-24-17:15 #1913547A végén még molyolt kicsit, aztán rendszer újraindítása… persze CD-t kivettem, már merevlemezrõl induljon. Grafikus rendszertöltõ menü helyett sima karakteres fogadott. Karóra kurzor egy ideig, aztán YaST kérte még az 5. CD-t tegyem be. A hosszú ékezetek helyreálltak, bár a könnyített X kiszolgáló miatt a betûk darabosabbnak tûnnek. No nem az élsímítás hiányzik, csak a betûtipus olyan, hogy ez jutott hirtelen eszembe. Egyébiránt jóval gyorsabb ezzel az ablakozóval a felület frissítése.
Superuser (root) jelszavát megadtam… ugye ez a felhasználó az, akinek a jelszavát fontos megjegyezni, hisz a rendszerbeállítások egyedül rajta keresztül végezhetõ el.
Soft-modemet és a hálókártyát késõbb beteszem, a hálózati beállításokat átugortam.
Felvettem egy átlagos felhasználót (az elsõ a családnév… a második a keresztnév… vagyis én így vettem fel, mint magyar felhasználó, ez utólag módosítható ha másként lenne… lényegtelen, azért szépséghibának baki, az igaz).S3VirgeDX grafikus kártya felismerve, 3D gyorsítás nélkül… ez szomorú.
Hangkártya nincs(?)… kilazult volna? ISA buszos, talán azért. Megnézem mikor elindult a rendszer…TV-kártya… késõbb ezt is kipróbálom, kíváncsi vagyok rá. 😀
(A vastagon vagy dõlten szedett betûk kicsit nehezen olvashatók a könnyített grafikus felületen…)
Hahaaa… pgp kulcspár kész, ssh démon megy… elvileg ha hálókártyát beállítottam volna, már lehetne távolról bejelentkezni… (talán az /etc/hosts.allow-ban még módosítani kellene), merthogy tûzfal még üzemen kívül van. Mindjárt azzal is törõdök kicsit.
2003-09-24-17:52 #1913548Na, elindult.
Egész pofás… malterezett háttérrel ez az Fvwm2.
😀Jobb egérgomb a szürkére malterezett háttérre… megjelenik egy felugrómenü. Lássuk az indítható programokat.
Office-nak egy régi, ám hasznos vi nevû szerkeszõ… ami azért a jelenlegi klaviatúrák képességeit kihasználatlanul hagyja… Windows-hoz szokott kéznek idegen billentyûfunkciókkal.
Mindjárt fel is teszek valami alkalmazást… Elindítom a YaST-ot… egy konzolon begépelt root jelszó után. (az egeret rá kell mozgatni, hogy fókuszba kerüljön… vagyis a begépelt jelszó abba az ablakba jusson, ahol kéri a rendszer) Egész gyors ez a grafikus könyvtár… szép színes a kirajzolt kép… csak ugye a 3D gyorsítás hiányzik. Most bal egérgomb, meghatározom az új ablak pozícióját.Felrakom a kdegames3-card csomagot… a pasziánsz kártyajáték sebességét szeretném megnézni.
2003-09-24-18:21 #1913549Jobbat nem tudtam egyenlõre kitalálni, kijelentkeztem, majd újra bejelentkeztem, és lõn menüpont a megfelelõ helyen.
Xpat2 kevésbé mozgalmas, mint a patiance… ámbár gyorsabban indul el. A KPasziánsz, ami qt grafikus program-könyvtáron alapul egész szép sebességgel fut. Igaz ez nem hat meg egy 3D-re áhitozó Windows játékost (régi dos4gw játékok hol vannak már), azért egész szép teljesítmény egy ilyen vastól.
Nem egy versenyagár, de használható még kisebb feladatokra.Az Amaya böngészõ is szépen betöltõdik… hogy mennyire használható, még elemzésre vár. Jah, az opera még nem ment fel, ez a 3. CD-t kérte. Szegény CD meghajtót noszogatni kell, hogy nyíljon ki az ajtaja. Igen, így ni. Opera is gyorsnak tûnik. Sajnos úgy látom a nyelvi beállítások a telepítéskor mit sem értek… továbbra is angol menüket használok.
Berakok egy hálókártyát és közben megnézem mi bánata van a hangkártyával.
Aztán jöjjön a tûzfal, mielõtt az internetre rácuppanok… megjegyzem a kezdõ felhasználónak illik YaST segítségével egy Online rendszerfrissítést végrehajtani, hisz a 8.2 hogy úgy mondjam már öregecske csibének nevezhetõ az elõrehaladott csomagjavítások világában. YaST / biztonság és felhasználók / Tûzfal. Egész egyszerû, szükségtelen túlbonyolítani egy kliens gépen a tûzfalat.
Rögtön visszajövök…
2003-09-24-19:25 #1913550Igen… azért bonyolultabb a lekapcsolás, mint KDE-nél… root terminál, majd shutdown -h now
Betettem a hálókártyát, és a BIOS-ba a Plug&Play OS opciót igenre állítottam.
YaST-on ez nem segített… így megnéztem rendszergazdaként az alsaconf alkalmazással.
ISA kártya lévén, az ISA automatikus detektálásának engedélyezése után megtalálta a hangkártyát, igaz SB16-nak sikerült beállítani.Hálókártyát YaST-on keresztül egyszerû kattintgatós módszerrel beállítottam, és itt következik a tûzfal beállítása.
Kiválasztom a külsõ interfészt – eth0… merthogy kábelmodemen megyek ki az internetre… amihez elég egy egyszerû hálózati kártya a gépbe -realtek 8139too egy Edimax 10/100TX kártyán-, külsõ egység csatlakozik a kábel-tv madzagjára, és a gép felé ethernet felületet biztosít. Az összes szolgáltatást letiltom kifelé (alapból így van), Traceroute engedélyezést megvonom, naplózás maradhat ahogy alapértéken van, és már fütyülhet is az internet a gépen.
(azért pár finomhangolást érdemes még bevetni az /etc/sysconfig/SuSEfirewall keretein belül)
Ajánlom figyelmébe a kezdõknek az IPTables csomagszûrõt (ez egy kernelmodul)… SuSEfirewall ezt paraméterezi fel.
2003-09-25-16:13 #1913551A WinfastTV 2000 mûködik, teljes képernyõs módba tökéletes. Philips BG/GK tunerrel szerelt készüléket az xawtv csomaggal bírtam szóra. A HCF soft-modem is megy.
SuSE telepítéssel kapcsolatos részletek egy másik témacsoportban olvashatóak.
2003-09-25-18:25 #1913552Nemreg en is feltettem egy hasonlo konfigra, de nekem rosszabb tapasztalataim voltak. Egy woody fut a gepen, anyyit legalabb elvartam volna tole, hogy ami abban mukodik, azt a suse is hasznalja.
Szoval a gep egy IBM Thinkpad P1-166MMX 64Mb Ram, pcmcia modem es pcmcia xircom busmaster 10/100 ethernet. A hangkartya egy mwawe csoda, azt csak nemi buveszkedes aran lehet beuzemelni mint sb8.
A suse borzalmas lassusaggal feltelepult, felismerte a hardvereimet, aztan koppantam, mert a halokartya nem mukodott. Eroforras utkozesre panaszkodott. A sax2 nem ismerte fel a monitort, amit pedig korabban a 7.3 alatt meg felismert. Mondjuk ez nem olyan nagy gond, de a halokartya hianya….
Na mindegy, ennyit errol.2003-09-25-19:57 #1913553Mondjuk ez nem olyan nagy gond, de a halokartya hianya….
Gentoo Laca… Gentoo.
Azzal telepítés közben is lehet bûvészkedni a hálókártyán keresztül.
Igaz Gentoo-nál az emerge X fordítást nem bíznám a vasra… 😀 talán az másik gépen megoldható valahogy.Nekem most UHU-val volt rosszabb tapasztalatom… bár lehet szubjektív a tesztelésem.
( Bocs hogy így le-Lacáztalak… belefér az etikettbe? 😉 )
2003-09-25-20:09 #1913554Belefer 🙂
Egyebkent gondolkodtam mar a gentoo-n, de nincs idom minden terjesztest kiprobalni 🙁
Az UHU-val, meg a debiannal jol megvagyok, raadasul az uhuhoz keszitgetek csomagokat is. Emellett meg dolgozni is kell….2009-12-04-19:55 #1870824Tapasztalatok a témában…
Vas, amire raktam:
Acorp 5TX52 alaplap
P166MMX, 64MB RAM
4x Panasonic CD
S3 VirgeDX 2MB videokártya
SB AWE32 hangkártyaGrafikus telepítõ (640×480 256 szín) sebessége egy Win95-höz képest siralmasan lassú (vagy már régen telepítettem kis teljesítményû gépre Win95-öt, és él még bennem az akkor tökéletesnek hitt oprendszer idilli képe).
A hosszú ékezeteket telepítéskor négyszög jel helyettesíti.
Ajánlom a szöveges telepítési módot választani indításkor (F2 -] text)Alaplap régi, hiányzik a nagy merevlemezek támogatása. Partícionáláskor az 1024-nél alacsonyabb cilinderszámú területre ajánlott a rendszertöltõ (boot) partíció telepítése.
-
SzerzőBejegyzés
- Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.
legutóbbi hsz