Hozzászólások
-
SzerzőBejegyzés
-
Lehet, hogy tudnék szerezni egy ilyet:
(Bővebb leírás: http://www.silicon.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=144)
Van valakinek esetleg tapasztalata ezzel kapcsolatban?
Ami konkrétabban érdekelne:
Mennyire problémamentes egy Linux-disztro (elsősorban debian) használata ezen? Kell-e valami spec. driver az videokártyájához? Ki tudom használni az openGL-es képességeit Linux alatt? A lebegőpontos teljesítménye összemérhető a mai új x86-os rendszerkkel? Nyiláván, általános használatba jóval gyengébb, de engem elsősorban a lebegőpontos számítási képességei érdekelnek, a korábban már leírt okok miatt.vizsla wrote:Az árról mit mondjak? Megtalálod az arra kijelölt internetes áruházakban.Az ár nem világos nekem.
-x86 rendszerek: OK, ezeknek könnyen utána lehet járni, mert elterjedtek, nagyjából képben is vagyok.
-új RISC munkaállomások: OK, ezeknek az árai fent vannak a gyártók oldalain, de nem jönnek számításba, mert egyelőre nekem megfizethetetlenek.
-használt RISC cuccok: na, ez az ahol talán nem ártana alaposabban körülnéznem, de ezeket nem hordja a szél az utcán. Néhány mac-et leszámítva.Köszönöm a linket, érdekes. Sajnos nem vagyok jó angolból. Mindenesetre beszédes a táblázat. Nem szerepelnek benne rosszul a 2,5-2,7-es kétprocis G5 PPC-k. Már máshonnan is hallottam jókat róluk. Ráadásul (használtan) néha lehet kapni, ha jól tudom úgy 200-300 e HUF között (power mac). Ha ezt még meg tudom fejelni egy jó videokártyával meg rammal, akkor már majdnem helyben is vagyok. Jó esetben 350e HUFba fájna a egész. Szerintem egy hasonló teljesítményű x86 drágább.
De igazából az ilyen osztályozósdi, az szerintem elég labilis. Ahogy a nyitó hsz.-ban írtam, nekem a lebegőpontos számítási kapacitás, és a jó opengl megjelenítés a legfontosabb. Tehát, felőlem egy konfig általános használatot tekintve lehet középszerű is, de ezekben legyen jó. Jó példa erre az a régebbi sparc, amit az elején említettem. Általánosan gyengébbnek mondható pl. egy mai Opteronnál, de néhány (és nekem szükséges) feladatban úgy tűnik jobban teljesít.
még annyit hozzáfűznék az előző hsz.-hoz, hogy legyszerűsítve kb.úgy néz ki most nálam a dolog, hogy:
-legjobb lenne valamilyen (új) RISC (SGI, Sun, IBM, stb.) csúcsmunkaállomás, erre viszont nincs pénzem (több millió forint)
-tudok szánni a dologra kb. 500.000 HUF-t, de ha lehet inkább kevesebbet.
-Ennyiből már egész korrekt x86-ot lehet összerakni (bár ez még mindig nem a „csúcsot” jelent, az legalább 2x ennyi)
-A kérdés az, hogy egy régebbi RISC, ami kb. ebből a pénzből kijönne, teljesítményben tud-e lagalább annyit (az adott alkalmazásokban! – általánosan nyilván nem valószínű) mint a hasonló árú x86(Nekem még annyi szól a RISC mellett, hogy azok „ősidők” úta 64 bitesek, és az általam használni kívánt alkalmazások is már régóta portolva és optimalizálva vannak ezekre a rendszerekre, „natív” 64bit-es üzemmódban működnek)
vizsla wrote:A profi cégek manapság leginkább opteront használnak. (Akár több több magos cpu-t.) Ebben az esetben (bár másban is) ajánlom a tyan alaplapokat. (Ha profit akarsz…elérhető áron.)Igen, tényleg terjednek az opteronos cuccok, pl. a sun is gyárt opteronos munkaállomást, de én úgy látom, hogy ezen a téren a csúcsot a RISC rendszerek jelentik (IBM Power, PA-RISC, Sunk Sparc, SGI) Perzse, az nem jellemző, hogy akármelyik cég is minden alkalmazottját ilyenekkel szerelje fel, inkább úgy látom, hogy azok akiknek a leginkább van szükségük az ilyen jellegű teljesítményre, azok kapnak ilyet, a többiek meg dolgoznak x86-on. Vagy mint pl. az Audinál, ott úgy van megoldva, ha jól tudom, hogy Itanium2 és Sparc klaszterek vannak a háttérben, és azok szolgálják ki a munkaállomások számításigényesebb feladatait.
Egyébként gondolkozom x86-ban is, sőt, az számomra is egyértelmű, hogy, ha általános célra is akarom használni a vasat, akkor az új Opteron, Core 2 Duo, stb. rendszerek jobban fognak teljesíteni (általában) mint a régebbi RISC platformok, amik még szóba jöhetnek, de én úgy látom, hogy az említett munkákban még a régebbi RISC gépek is jobban teljesítenek, vagy közel olyam jól, mint az új x86-ok. (ezt részben tapasztalatból is mondom) A kérdés nekem inenntől az, hogy melyik megoldásnak jobb az ár/telejsítmény aránya. Az x86 rendszerek árával nagyjából képben vagyok, viszont fogalmam sincs honnan és mennyiért lehetne egy (értelemszerűen) használt, megfelelő RISC gépet, vagy alkatrészeket hozzá beszerezni.
Vladi wrote:Hello Kuvik!Ha jól tudom a Unixlab debreceni egyesület foglalkozik eféle idehaza egzotikusnak számító hardverekkel, szoftverekkel. Talán ők tudnak tanácsot adni ha felveszed velük a kapcsolatot.
Köszönöm a linket, igen, róluk már hallottam, de úgy tudom, hogy ők régi gépeket gyűjtenek „múzeum” jellegűen. Lehet, hogy tudnának segíteni?
Deus wrote:Én mindenképp RISC-es processzorral ellátott gépet ajánlok. Egy ilyet (akár használtat is) viszonylag olcsón be tudsz szerezni. IBM RS/6000, pSeries. Megy rá Debian, arra tenni X-et. A 400 MHz-s megfelel egy 3.2 GHz-s standard PC-nek (tudtommal).Ez nem régi már egy kicsit? Viszont pl. egy power mac két G5 proccal? elvileg ugyanaz (vagy hasonló) a platform. Mac-re lehet is linuxot rakni. A problémám itt inkább a videokártyával lenne: a mac-ben, ha jól tudom van agp, tehát rakhatnék bele egy firegl-t/quadro-t, csak driver is van-e hozájuk az így kialakított linux/power rendszeren?
Vagy, vannak az IBM-nek Solarisnak HP-nek (stb.) saját, elég komoly 3D-s (opengl) kártyái, nekem akár azok is jók lennének, ha emberi áron hozzájuk lehet jutni, és be tudom őket építeni ebbe a rendszerbe.Huh!.. köszönöm a válaszokat… szóval úgy veszem ki, hogy nagyjából megoldható a dolog/van szoftverellátottság. Szóbakerültek itt egy jó „kövér” x86 építése is. Nos, én is foglalkoztam a gondolattal, de újabban egyre inkább hajlok valamilyen RISC platform felé, a következők miatt:
-A teljesen új csúcs-x86 kb. elég lenne, de nagyon drága (csak a videokártya – Quadro vagy FireGl kellene igazán – 100e HUF fölött van) Arra gondoltam, hogy kb. annyi pénzből, amibe az egész x86 cucc kerülne, vagy inkább még kevesebből be kellene szerezni valami régebbi RISC-et, ami viszont a CAD/CAE területen valamivel talán jobban teljesít mint az új x86. Ebben azt a buktatót látom, hogy fogalamam sincs mennyibe kerülne egy ilyen, és hol lehetne beszerezni, egyáltalán olcsóbb lenne-e egy hasonló/kicsit gyengébb teljesítményű x86-nál, vagy a teljesítménynek/márkanévnek kemény ára van?-szóbakerültek még a CAD szoftverek: ezekkel nincs probléma, (persze ezek kereskedelmi szoftverek, de többnyire a munkáltató biztosítja) a felsőkategóriás CAD és egyéb mérnöki/természettudományos szoftverek „alapértelmezett” oprendszerei a különféle unixok (mostmár linux is). (vannak pl. amik nincsenek is windows alá portolva) Ezeken belül is sok architektúrára portolva vannak. Tehát ezzel nincs is probléma, ilyen már létezik, hogy RISC/unix CAD munkaállomás, és az én célom is valami hasonló kialakítása, csak közben az általános használhatóságot is szem előtt akarom tartani.
Ezt viszont már végképp nem értem: sikerült nem utf8-ba, hanem iso 8859-2-be menteni, ezzel megy is, ha csak a latin2-inputenc van betöltve. Ha berakom mellé a t1enc, magyar/babel párost, újra megfekszik..
pontosabban, csak dvi-ben működik úgy-ahogy, de pdf-ben, (amire szükségem lenne) egyik ékezetes karakter sem jelenik meg.
-
SzerzőBejegyzés
legutóbbi hsz