Újabb hét, újabb fejlesztő. Ezúttal egy szintén jól ismert fickóról Greg Kroah-Hartmanről lesz szó, akiről már, ha máshonnan nem is, sz előző cikkekből már hallhattunk. (Én speciel ezen szórakoztam a legjobban, annak ellenére, hogy mindig félbeszakítottam valamivel.)
- Mi a neved?
- Greg Kroah-Hartman, de leginkább „Greg K-H”-ként ismernek mivel senki sem tudja, hogy hogy kell kimondani a vezetéknevemet.
- Mi feladatod, szűkebben milyen részterületen dolgozol?
- Jelenleg a stabil kernel kiadásokat menedzselem és a USB, driver core, staging drivers, serial, tty, char és egyéb kisebb részterület fentartója vagyok.
- És ki állja a számlát?
- A „The Linux Foundation„-nek dolgozom.
- A világ mely részén élsz? És miért ott?
- Észak-Amerika északnyugati részén, Seattle mellett, Washingtonban. És azért élek itt, mert nagyszerűen élhető hely, csodálatos időjárással és remek hely a családosoknak.
- Mik a kedvenc fejlesztésben használt eszközeid? Mi fut a gépeden?
- Az email kliensemmal (mutt) és editorommal (vim) élek és nem élhetek nélkülük. Ezen kívül napi használatban van a git és guilt a kernel fejlesztéshez. Chrome és Firefox a böngészéshez és irssi az irc-hez. Általában Gnome 3-at futtatok, de néha frusztráltá válok tőle és visszaváltok az OpenBoxra, vagy az i3m-re. És persze tesztelem a KDE-t, hogy megbizonyosodjam róla, hogy nem hiányzik semmi.
- Hogyan lettél kernel fejlesztő?
- Beágyazott szoftver fejlesztőként teszteltem egy scannert az összes operációs rendszerrel, hogy megbizonyosodjak róla, hogy az USB firmware megfelelő. A Linuxnak abban az időben gyenge USB támogatása volt és rájöttem, hogy tudnék segíteni és hozzájárulni ahhoz, hogy jobban muzsikáljon. Egyik dolog követte a másikat és teljes munkaidejű Linux kernel fejlesztővé váltam több, már több, mint 10 éve és nem vagytam vissza.
- Mi az ami fenntartja az érdeklődésedet?
- Megbizonyosodni arról, hogy a Linux megfelelően működik bármely új hardveren. Amíg lesznek új eszközök nem hiszem, hogy valaha is unatkozni fogok.
- Mi volt a legszórakoztatóbb esemény a fejlesztői munkád során (flame war, idióta kódok, csodálatos teljesítmény)?
- Azt hiszem a legelképesztőbb dolog az, hogy nem tudhatod, hogy kivel futsz össze, akivel korábban leveleztél. Remek példa erre, amikor a Cseh köztársaságban voltam egy konferencián. Egy este több fejlesztő elment egy terembe mászni és azon kaptam magam, hogy együtt mászok egy másik kernel fejlesztővel, aki egy másik cégnél dolgozott, olyan valaki, akinek a kódját visszadobtam különböző okok miatt, de végül is elfogadtam számos változtatás után. Szóval ezután az incidens után mindig azt gondolom: „mindig próbálj kedves lenni levélben, mert soha nem tudhatod, hogy a levelezőpartnered biztosan fogja-e tartani a biztosítóköteled.”
A másik csodálatos dolog ebben a munkában, hogy az egyénekről szól és nem a cégekről, melyeknél dolgoznak. Az emberek folyamatosan foglalkozást válthatnak, de attól még együtt dolgozunk, ugyanazon a dolgon és a világ bármely részén találkozhatunk, nem számít mely cégnél dolgozunk. - Mi a tanácsod a kezdő fejlesztőknek?
- Kezdd egy kis dologgal, amiben valami érdekeset találsz. Számos terület van, amiben szükségünk van segítségre és nincs hiány azokban érdekes területekben, melyek a linux jövöjét jelentik.
- Mit hallgatsz, amikor kódolsz?
- A helyi állomást a www.kexp.org-ot hallagatom általában, amikor a kódokat értékelem, vagy amikor a stabil kernel kiadást gondozom. Amikor többet kell gondolkoznom, akkor általában az egyikét halgatom a nagyszerű musicForProgramming();(a) mixeknek, amik a http://musicforprogramming.net oldalon találhatóak.
Az eredeti cikk itt a linux.com-on olvasható.
A sorozat előzményei a linuxforum.hu-n:
legutóbbi hsz