linux ibm 2373 laptopra? de melyiket?

Kezdőlap Fórumok Linux telepítés linux ibm 2373 laptopra? de melyiket?

5 bejegyzés megtekintése - 1-5 / 5
  • Szerző
    Bejegyzés
  • #1890588
    madar69
    Felhasználó

      Üdv mindenkinek, újonnan regisztrált tag vagyok, remélem jó helyen jelentkezem, ha mégsem, akkor elnézést. Nemrég kaptam egy régi laptopot IBM Think Pad 2373-as laptopot, 1,6 Ghz-es procival és 256 ram-mal, rajta egy win xp rendszerrel. Nagyon lassú, észóval telepitenék rá linuxot – de mivel ilyen irányú tapasztalataim nincsenek és sosem volt linuxom – tanácsra lenne szükségem, hogy melyik linuxot válasszam. A neten már körbenéztem, de oly hatalmas a kinálat í hálistennek – hogy nem tudom erre a laptopra melyik lenne a legmegfelelőbb, gondolom én, hogy valami régebi kiadású és kisebb méretű, ugyanis a vinyó csak 40 gigás. Komoly munkárta nem szeretném használni a laptopot, csak internet és mail max. egy-két egyszerűbb játék. Ha valakinek ez ügyben volna javaslata, hogy honnan és melyik linuxot telepitsem, a segitségét előre is köszönöm-

      #2207269
      pointux
      Felhasználó

        A kérdés sokkal bonyolultabb, mint egy disztró kiválasztása, mivel elsősorban a benne foglalt tetszőleges programok erőforrásigénye fogja meghatározni a kérdést.Egy-két egyszerűbb játék - mint passziánsz - bármely disztróval elmegy.A processzor nem is annyira gáz, inkább a memória az. Én igyekeznék azt legalább 512-re bővíteni, amin már eldöcög egy KDE is (legalábbis a régebbiek tuti).A merevlemez mérete nem gáz, amennyiben nem akarsz rajta tárolni nagyobb dolgokat... arra különben is ott egy külső lemez. A sebessége viszont - vélhetőleg - nagyon gyenge... márpedig ennyi memóriával elkerülhetetlen a swap használata is.Mindazonáltal nem ajánlom a divat disztrók nagy részét, mert azok "csili-vili" felületükkel sok gondot fognak okozni, nem is beszélve a számtalan alapból feleslegesen elindított szolgáltatással.Én valami olyan kiforrottabb, mai ígényeknek megfelelő, de "túlzásokba" nem nagyon eső disztrókat, mint a slackware, vagy debian tennék fel. Persze teljesen nulláról ebbe sem érdemes belevágni. Ideális esetben, persze, egy másik géppel, vagy gépekkel forrásból alakítanék ki egy olyan rendszert, amiből kidobálnék mindent, ami nem kell. Persze legalább egy kernelt fordítani még lehet, hogy így is megérné, tekintetbe véve, hogy iszonyatosan kevés az a memória.Még sajnálatosabb tény, hogy a legtöbb program már erőzabáló widgetkészletre és fél deszktob betöltésseli integrációra van írva, így minden minimális kényelem hatalmas memóriát fog zabálni.Tehát adott esetben, ha elfut pl. egy KDE rajta, akkor nem is használnék Gnome-os programot, vagy vica-versa.Ha nem, akkor némi memóriát lehet megtakarítani, ha olyan kisebb igényű ablakkezelőket használunk, mint a Fluxbox. És ebben az esetben soha ne használjunk KDE-s, vagy Gnome-os programot, esetleg szimpla QT-s, vagy Gtk-sat, meg konzolosat MC (filekezelő - mint a norton), sőt szélsőséges esetben a levelezéshez is megfelel egy ilyen. Az internetezés élményét persze az élvezhetetlenségig rombolna egy konzolos program, tehát kikerülhetetlen - ráadásul vélhetően - egy erőforrászabáló mai céloknak megfelelő program. (Pedig 256-tal olyan sokminden nem marad.)

        #2207270
        madar69
        Felhasználó

          Köszönöm a választ, őszintén megvallva nem vagyok nagyon jártas a számitógépekben, főleg nem a programozás és a hardverek terén – jómagamat a tapasztaltabb felhasználóként határoznám meg. Munkámból adódóan naponta dolgozom számitógéppel, de a válaszodban számomra sok, igaz, már több alkalommal hallott, de ismeretlen jelentésű fogalom. De a lényeget azt hiszem értem és ezt elejétől fogva sejtettem is, hogy kevés a memória. Csak margóra: sosem értettem, hogyan lehetett ezt a gépet win xp professionallal együtt árusitani, mé mindig látható rajta a cimkéje. Ha nem gond lenne még egy kérdésem: a puppy linuxok közül valamelyik alkalmas lenne erre a laptopra? A neten találtam rájuk http://puppylinux.hu és azt irják, hogy ezek az öregebb kiadású gépeken is viszonylag könnyen és megbizhatóan futnak. Szóval nekem olyan tipp, vagyis link kellene ahonnan letöltöm és a telepitéssel majd elbibelődöm, legfeljebb ha elakaook majd keresgélek vagy kérdezek.

          #2207271
          pointux
          Felhasználó

            XP-vel talán még eldöcög, de messze nem optimálisan, de az XP lassan már lejárt lemez, ahogy a korabeli Linux disztrók is.Persze vannak disztrók, amik külön arra készültek, hogy ettől gyengébb vason is megállnak, de azok olyanok is lesznek. Mármint nincsen velük semmi baj, csakhogy a vashoz mérten enyhény szólva fapadosak, bár gyakorlatilag bármiből lehet fapadosat csinálni.Tehát pl. felteszel egy Debiant, vagy egy Slackware-t, vagy egy Arch-ot és csak azt telepíted, ami kell... van is jelentős fejlődés, de mégis ki lehet vállogatni a dolgokat. Elég népszerű disztrók is, tehát lesz is segítség, amíg, ha egy réteg disztrót teszel fel, akkor a segítség lesz kevés, míg, ha egy divatdisztrót, akkor belegüzülsz, amíg lecsupaszítod. Persze mind járható út.Csak azért mondom ezeket, mert pl. a Debian sokaknak bejött desktopként is, a Slack, vagy az Arch meg kifejezetten jó, optimalizáltabbak arra és szerintem kissé (itt kifejezetten jó értelembe vett) "puritánabbak", mint egy Ubuntu, Suse stb.Mondjuk ezek mind statikusan benne vannak az első 20-25-ben... én olyat választanék, mert több segítséget kaphatsz. Kivéve, ha van a közeledben egy "elvetemült rajongó", aki bármikor a rendelkezésedre áll. (Persze legtöbbet lehet, hogy így tanulhatsz... vagy legkevesebbet. :D)De én mindenképp bővíteném legalább 512-re (ami valószínűleg megoldható és nem is sokból), különben sok jóra, csak sokkra számíthatsz. Max. inkább ilyenekre: fluxbox ablakozó, mc, pine levelező, vagy, ha semmi egyéb nem fut, akkor futhat egy mozilla, de egy libreoffice pl. már sok szerintem.Plusz szinte minden felesleges szolgáltatást érdemes amúgy is leállítani.

            #2207272
            sofiazoe
            Felhasználó

              Én valami olyan kiforrottabb, mai ígényeknek megfelelő, de “túlzásokba” nem nagyon eső disztrókat, mint a slackware, vagy debian tennék fel. Persze teljesen nulláról ebbe sem érdemes belevágni………………. ::) ::)

            5 bejegyzés megtekintése - 1-5 / 5
            • Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.