Hozzászólások
-
SzerzőBejegyzés
-
BIOS-ban mondom, semmit nem lehet állítani szinte.
Viszont a /dev-ben vannak sda-k. És akkor ez most így hogy? (copyright T.A.)vizsla wrote:„Ez egy SATA merevlemez, hda-ként kezeli.”
Ez legfeljebb akkor lehet, ha a bios-ban úgy van beállítva. (Az viszont a logok sorozatos hibaüzeneteiből kiderülne, mivel nem hajthatóak végre a pata cuccok rajta. (Bár nem tudom 2.4-nél hogy van, mert mióta sata van (kéznél), nem használok.))
Biztos, hogy sata?
1) Ha, igen, akkor
a) a bios-ban pata emulációnak kell beállítva lenni (akkor hda) – noha nem célszerű.
b) nem hda, hanem sda.
2) Ha nem, akkor a driver a rossz.SATA, de mivel tudok róla bővebb információt kapni?
(a honlapon is az van egyébként, ha megnézed, beszúrtam a gép linkjét)lspci:
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller IDE (rev 02)Kernelfordítás végén írja, hogy root device (3,6). Amíg LILO volt fenn, azzal azt hibaüzenetet adta indításkor, hogy:
VFS: Cannot open root device „306” or unknown-block (3,6).
(ha jól emlékszem)Tehát most azt mondod, hogy ha IDE, vagy PATA, akkor hda,
ha meg SATA, akkor sda-nak kellene lennie?
Vagy nem értem. Az nem SCSI merevlemez esetén van?
(ha van egy jó leírás ezekről, szívesen elolvasom, mert nem vagyok otthon a témában: IDE, SCSI, PATA, SATA)Érdekes, SLAX live cd sda-ként kezeli egyébként.
vizsla wrote:„Amiket írtál, mind benne vannak fixen, ha megnézed amit beszúrtam.”
Tudom…
„Erre gondolsz vizsla, igaz?”
Nem, hanem CONFIG_BLK_DEV_IDEDISK=ya CONFIG_BLK_DEV_IDESCSI egyátalán nem kell.
„csak a szokásos”
Nekem nem annyira szokásos, de biztos… :)))Mi van a
grub.conf-ban, meg a device.map-ban és hogy van beállítva a bios?Közben leszedtem a 2.6.20.4-es legfrissebb stabil vanilla-t, be is állítottam mindent, de ugyanúgy VFS no syncing, és ugyanúgy „hda6”, ami tényleg szokatlan.
Az IDEDISK benne van, meg amikről eddig is beszéltünk.Ez egy SATA merevlemez, hda-ként kezeli.
Device map:
(hd0) /dev/hdaGRUB-ot már beszúrtam, fdisk:
root@lenovo:/home/balev#fdisk -l /dev/hda
Disk /dev/hda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytesDevice Boot Start End Blocks Id System
/dev/hda1 * 1 653 5245191 7 HPFS/NTFS
/dev/hda2 654 9728 72894937+ f W95 Ext’d (LBA)
/dev/hda5 654 5875 41945683+ c W95 FAT32 (LBA)
/dev/hda6 5876 7121 10008463+ 83 Linux
/dev/hda7 7122 9612 20008926 83 Linux
/dev/hda8 9613 9728 931738+ 82 Linux swap
root@lenovo:/home/balev#BIOS-ban jószerivel semmit nem lehet állítani, de olyat biztos nem, amivel a SATA-t lehet bántani. Egy Lenovo laptopról van szó egyébként.
Eddig sose kellett module-init-tools-t használnom Sany, Slackware 10.1, 10.2. És ugye mindben 2.4 az alap, utána fordítottam mindig 2.6-ot rá és soha nem volt gond. De az egy asztali gép volt, IDE lemezzel.
Pontosítok:
VFS: Cannot open root device „hda6” or unknown-block (0,0).
GRUB:
# Linux bootable partition config begins
title Slackware 2.4
kernel (hd0,5)/boot/vmlinuz root=/dev/hda6 ro vga=773
# Linux bootable partition config ends# Linux bootable partition config begins
title Slackware 2.6
kernel (hd0,5)/boot/bzImage root=/dev/hda6 ro vga=773
# Linux bootable partition config endsvizsla wrote:„és nem látok különbséget”
Ez lesz a baj. :))))Ez: biztos, hogy kell:
CONFIG_SCSI_SATA=y
CONFIG_SCSI_SATA_AHCI=y
CONFIG_SCSI_ATA_PIIX=y (ha az a vezérlő)
CONFIG_EXT3_FS=yBiztos, ami biztos:
CONFIG_BLK_DEV_IDEDISK=yMajd ezek után ellenőrizném a grubot, meg a bios-t. (Talán a 2.6-nál esetleg bekavar a bios, bár nem hiszem.)
Amiket írtál, mind benne vannak fixen, ha megnézed amit beszúrtam.
CONFIG_BLK_DEV_IDESCSI=m
Erre gondolsz vizsla, igaz? Ez a scsi emuláció, a 2.4-ben is modulként van és a cd íráshoz kellett 2.4 alatt ugyebár. Rakjam be fixen biztos?A stb. nem takar semmi különöset, csak a szokásos, mint ha az ext3, vagy a scsi, sata nem lenne fixen. Nem látok lényeges különbséget, nem értem.
VFS: Unable to mount root fs on unknown-block (0,0).
Please append a correct „root=” boot option
Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(0,0)”Sany, module-init-tools, ez neked kellett? Eddig nem volt rá szükségem, pedig a régi gépemre fordítottam egy pár 2.6-os kernelt.
Slackware 11.0 ofkoz 🙂
A telepítő extra könyvtárában lévő 2.6.17.3-as forrást próbálom életre kelteni.
2 napja szenvedek a 2.6 kernellel, és nem tudom beindítani. Kernel panic, VFS unable to mount root stb…
SATA merevlemez, INTEL chipset, ext3 fs
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller IDE (rev 02)
Összehasonlítottam a 2.4 kernel konfigjával, és nem látok különbséget. Igazából aminek benne kell lennie, az benne van szerintem, de örülnék, ha valaki tudna mondani valamit.
root@lenovo:/usr/src/linux2.6#fgrep -i scsi .config
CONFIG_CISS_SCSI_TAPE=y
CONFIG_BLK_DEV_IDESCSI=m
# SCSI device support
CONFIG_SCSI=y
CONFIG_SCSI_PROC_FS=y
# SCSI support type (disk, tape, CD-ROM)
# Some SCSI devices (e.g. CD jukebox) support multiple LUNs
# CONFIG_SCSI_MULTI_LUN is not set
# CONFIG_SCSI_CONSTANTS is not set
# CONFIG_SCSI_LOGGING is not set
# SCSI Transport Attributes
CONFIG_SCSI_SPI_ATTRS=m
CONFIG_SCSI_FC_ATTRS=m
CONFIG_SCSI_ISCSI_ATTRS=m
CONFIG_SCSI_SAS_ATTRS=m
# SCSI low-level drivers
CONFIG_ISCSI_TCP=m
CONFIG_SCSI_3W_9XXX=m
CONFIG_SCSI_7000FASST=m
CONFIG_SCSI_ACARD=m
CONFIG_SCSI_AHA152X=m
CONFIG_SCSI_AHA1542=m
CONFIG_SCSI_AACRAID=m
CONFIG_SCSI_AIC7XXX=m
CONFIG_SCSI_AIC7XXX_OLD=m
CONFIG_SCSI_AIC79XX=m
CONFIG_SCSI_DPT_I2O=m
CONFIG_SCSI_ADVANSYS=m
CONFIG_SCSI_IN2000=m
CONFIG_SCSI_SATA=y
CONFIG_SCSI_SATA_AHCI=y
CONFIG_SCSI_SATA_SVW=y
CONFIG_SCSI_ATA_PIIX=y
CONFIG_SCSI_SATA_MV=m
CONFIG_SCSI_SATA_NV=y
CONFIG_SCSI_PDC_ADMA=y
CONFIG_SCSI_SATA_QSTOR=y
CONFIG_SCSI_SATA_PROMISE=y
CONFIG_SCSI_SATA_SX4=y
CONFIG_SCSI_SATA_SIL=y
CONFIG_SCSI_SATA_SIL24=y
CONFIG_SCSI_SATA_SIS=y
CONFIG_SCSI_SATA_ULI=y
CONFIG_SCSI_SATA_VIA=y
CONFIG_SCSI_SATA_VITESSE=y
CONFIG_SCSI_SATA_INTEL_COMBINED=y
CONFIG_SCSI_BUSLOGIC=m
# CONFIG_SCSI_OMIT_FLASHPOINT is not set
CONFIG_SCSI_DMX3191D=m
CONFIG_SCSI_DTC3280=m
CONFIG_SCSI_EATA=m
# CONFIG_SCSI_EATA_TAGGED_QUEUE is not set
# CONFIG_SCSI_EATA_LINKED_COMMANDS is not set
CONFIG_SCSI_EATA_MAX_TAGS=16
CONFIG_SCSI_FUTURE_DOMAIN=m
CONFIG_SCSI_GDTH=m
CONFIG_SCSI_GENERIC_NCR5380=m
CONFIG_SCSI_GENERIC_NCR5380_MMIO=m
CONFIG_SCSI_GENERIC_NCR53C400=y
CONFIG_SCSI_IPS=m
CONFIG_SCSI_INITIO=m
CONFIG_SCSI_INIA100=m
CONFIG_SCSI_PPA=m
CONFIG_SCSI_IMM=m
CONFIG_SCSI_IZIP_EPP16=y
# CONFIG_SCSI_IZIP_SLOW_CTR is not set
CONFIG_SCSI_NCR53C406A=m
CONFIG_SCSI_SYM53C8XX_2=m
CONFIG_SCSI_SYM53C8XX_DMA_ADDRESSING_MODE=1
CONFIG_SCSI_SYM53C8XX_DEFAULT_TAGS=16
CONFIG_SCSI_SYM53C8XX_MAX_TAGS=64
CONFIG_SCSI_SYM53C8XX_MMIO=y
CONFIG_SCSI_IPR=m
# CONFIG_SCSI_IPR_TRACE is not set
# CONFIG_SCSI_IPR_DUMP is not set
CONFIG_SCSI_PAS16=m
CONFIG_SCSI_PSI240I=m
CONFIG_SCSI_QLOGIC_FAS=m
CONFIG_SCSI_QLOGIC_1280=m
CONFIG_SCSI_QLA_FC=m
# CONFIG_SCSI_QLA2XXX_EMBEDDED_FIRMWARE is not set
CONFIG_SCSI_LPFC=m
CONFIG_SCSI_SYM53C416=m
CONFIG_SCSI_DC395x=m
CONFIG_SCSI_DC390T=m
CONFIG_SCSI_T128=m
CONFIG_SCSI_U14_34F=m
# CONFIG_SCSI_U14_34F_TAGGED_QUEUE is not set
# CONFIG_SCSI_U14_34F_LINKED_COMMANDS is not set
CONFIG_SCSI_U14_34F_MAX_TAGS=8
CONFIG_SCSI_ULTRASTOR=m
CONFIG_SCSI_NSP32=m
CONFIG_SCSI_DEBUG=m
# Old CD-ROM drivers (not SCSI, not IDE)
CONFIG_CD_NO_IDESCSI=y
CONFIG_I2O_SCSI=m
# NOTE: USB_STORAGE enables SCSI, and ‘SCSI disk support’root@lenovo:/usr/src/linux2.6#fgrep -i sata .config
# CONFIG_BLK_DEV_IDE_SATA is not set
CONFIG_SCSI_SATA=y
CONFIG_SCSI_SATA_AHCI=y
CONFIG_SCSI_SATA_SVW=y
CONFIG_SCSI_SATA_MV=m
CONFIG_SCSI_SATA_NV=y
CONFIG_SCSI_SATA_QSTOR=y
CONFIG_SCSI_SATA_PROMISE=y
CONFIG_SCSI_SATA_SX4=y
CONFIG_SCSI_SATA_SIL=y
CONFIG_SCSI_SATA_SIL24=y
CONFIG_SCSI_SATA_SIS=y
CONFIG_SCSI_SATA_ULI=y
CONFIG_SCSI_SATA_VIA=y
CONFIG_SCSI_SATA_VITESSE=y
CONFIG_SCSI_SATA_INTEL_COMBINED=yCONFIG_EXT2_FS=y
# CONFIG_EXT2_FS_XATTR is not set
# CONFIG_EXT2_FS_XIP is not set
CONFIG_EXT3_FS=y
# CONFIG_EXT3_FS_XATTR is not setMacskajancsi wrote:joeygeek wrote:Hello! Lehet nagyon láma a kérdésem, de úgy szeretném használni a linuxot, hogy mellette ott a windows is. Csak az a problémám, hogy ha letöltök valamit, akkor a linux úgy kódolja a file nevét, hogy olvashatatlan windows alatt, vagyis ilyen krix-kraxok vannak. Ez ellen mit lehet csinálni? Kösz! 🙂A linux általában utf-8-as kódolást használ. A legegyszerűbb nem használni ékezetes fájlneveket.
Disztribúcióra gondolsz. Nekem pl. minden latin2, így nincs problémám.
Macskajancsi wrote:joeygeek wrote:Hello! Lehet nagyon láma a kérdésem, de úgy szeretném használni a linuxot, hogy mellette ott a windows is. Csak az a problémám, hogy ha letöltök valamit, akkor a linux úgy kódolja a file nevét, hogy olvashatatlan windows alatt, vagyis ilyen krix-kraxok vannak. Ez ellen mit lehet csinálni? Kösz! 🙂A linux általában utf-8-as kódolást használ. A legegyszerűbb nem használni ékezetes fájlneveket.
Disztribúcióra gondolsz. Nekem pl. minden latin2, így nincs problémám.
-
SzerzőBejegyzés