Hozzászólások
-
SzerzőBejegyzés
-
Akkor gondolkodok kicsit hangosabban:
Jelenlegi rendszered így néz ki:
/dev/sda4 92G 51G 37G 59% /
/dev/sda1 51G 7,6G 44G 15% /windows/CAzaz két partíciód van felcsatolva, az sda1 és az sda4. A windowsé az sda1 és 51 GB, a linuxnak 92 GB-os helye van, és sda4 az azonosítója (jó sok mindent pakoltál rá…).
Amikor a telepítő felajánlott egy alap partícionálást, amit tehát ha újratelepíted szintén ezt fogja felajánlani feltehetőleg, ez szerepelt.:
az első sor piros szinnel van kiemelve: .a(z) /dev/sda4 partíció törlése(92,6GB)
./dev/sda4 györér partíció létrehozása(92,6GB)ext3 fájlrendszerrel
./dev/sda1 csatolási pontjának beállítása a/windows/c helyre
./dev/sda3 használata,mint swap
./dev/sda5 csatolási pontjának beállítása a /windows/e helyreAzaz:
az sda1-es windows rendszert nem formázza és felcsatolja a /windows/c helyre. Ugyanezt teszi az sda5-tel, ami a windowson az e: ,meghajtó, illetve az sdb1-es másik winchesterrel is ugyanezt teszi. Tehát nem fogja bántani az sda1, sda5 és sdb1-es partíciókat, onnan adat nem fog elveszni.
Az sda3-at fogja swap területként használni.
Az sda4-re fog kerülni az új linuxod. Ugye ez az a partíció, amin most is ott van a linuxod. Csakhogy ezt először le fogja formázni, azaz róla minden adat el fog veszni!Tehát én amondó vagyok, hogy ments le mindent a jelenlegi openSUSE-s partíciódról, és ha ugyanezt írja ki a telepítő felület, amit ide írtál, akkor visszakapod azt az állapotot amiben most vagy ha telepíted a rendszert – azaz ha aztmondod a partícionálás átnézése után, hogy Telepítés. A windowsod megmarad, az adatpartícióid megmaradnak csak a linux veszik el, de újra keletkezik.
Akkor gondolkodok kicsit hangosabban:
Jelenlegi rendszered így néz ki:
/dev/sda4 92G 51G 37G 59% /
/dev/sda1 51G 7,6G 44G 15% /windows/CAzaz két partíciód van felcsatolva, az sda1 és az sda4. A windowsé az sda1 és 51 GB, a linuxnak 92 GB-os helye van, és sda4 az azonosítója (jó sok mindent pakoltál rá…).
Amikor a telepítő felajánlott egy alap partícionálást, amit tehát ha újratelepíted szintén ezt fogja felajánlani feltehetőleg, ez szerepelt.:
az első sor piros szinnel van kiemelve: .a(z) /dev/sda4 partíció törlése(92,6GB)
./dev/sda4 györér partíció létrehozása(92,6GB)ext3 fájlrendszerrel
./dev/sda1 csatolási pontjának beállítása a/windows/c helyre
./dev/sda3 használata,mint swap
./dev/sda5 csatolási pontjának beállítása a /windows/e helyreAzaz:
az sda1-es windows rendszert nem formázza és felcsatolja a /windows/c helyre. Ugyanezt teszi az sda5-tel, ami a windowson az e: ,meghajtó, illetve az sdb1-es másik winchesterrel is ugyanezt teszi. Tehát nem fogja bántani az sda1, sda5 és sdb1-es partíciókat, onnan adat nem fog elveszni.
Az sda3-at fogja swap területként használni.
Az sda4-re fog kerülni az új linuxod. Ugye ez az a partíció, amin most is ott van a linuxod. Csakhogy ezt először le fogja formázni, azaz róla minden adat el fog veszni!Tehát én amondó vagyok, hogy ments le mindent a jelenlegi openSUSE-s partíciódról, és ha ugyanezt írja ki a telepítő felület, amit ide írtál, akkor visszakapod azt az állapotot amiben most vagy ha telepíted a rendszert – azaz ha aztmondod a partícionálás átnézése után, hogy Telepítés. A windowsod megmarad, az adatpartícióid megmaradnak csak a linux veszik el, de újra keletkezik.
Kedves moljanesz,
csak egy szóközt hagytál ki, nézd meg mégegyszer:
df -h
(azaz: df-h)Kedves moljanesz,
csak egy szóközt hagytál ki, nézd meg mégegyszer:
df -h
(azaz: df-h)Akkor már csak egy dolgot kellene megtenned:
A meglévő SUSE-n nyitsz egy konzolt (a program neve Parancsértelmező, vagy Gnome-terminál, vagy Konsole) és itt kiadsz egy:
df -h
parancsot, és a kimenetét ideírod.
Két winchestered van, vagy csak bennfelejtettél egy pendrive-ot – ha utóbbi akkor húzd ki.Akkor már csak egy dolgot kellene megtenned:
A meglévő SUSE-n nyitsz egy konzolt (a program neve Parancsértelmező, vagy Gnome-terminál, vagy Konsole) és itt kiadsz egy:
df -h
parancsot, és a kimenetét ideírod.
Két winchestered van, vagy csak bennfelejtettél egy pendrive-ot – ha utóbbi akkor húzd ki.Akkor egy valamit tegyél meg:
Kezd el a telepítést, azaz told be a suse telepítő médiáját, és ahol van egy összefoglaló rész (tehát az amit lenn csatoltam), annak a Partícionálás részét írd le egy papírra, majd oszd meg velünk itt a fórumon. Fontos, hogy ne menj tovább, hanem szakítsd meg a telepítést.
(a válasz igen, újra lehet rakni: a lényeg, hogy ugyanarra a partícióra telepítsd, amin most van.)Akkor egy valamit tegyél meg:
Kezd el a telepítést, azaz told be a suse telepítő médiáját, és ahol van egy összefoglaló rész (tehát az amit lenn csatoltam), annak a Partícionálás részét írd le egy papírra, majd oszd meg velünk itt a fórumon. Fontos, hogy ne menj tovább, hanem szakítsd meg a telepítést.
(a válasz igen, újra lehet rakni: a lényeg, hogy ugyanarra a partícióra telepítsd, amin most van.)Hát, lehet hogy megköveznek, de a következőt javasom: Telepíts mindent újra.
1. Mentsd le az összes adatodat.
2. Telepítsd fel a WinXP-t a következőképpen: a partícionáláskor először is töröld az összes partíciót, majd hozz létre egy min. 10 GB-os winXP partíciót (illetve amennyit szükségesnek látsz, 10 GB a minimum szerintem).
3. Állítgasd be a windowsodat (vírusírtó, tűzfal), majd szerezz be egy partícionáló programot.
4. A partícionáló programmal hozz létre egy linuxos partíciót (min. 10 GB), egy ún swap partíciót (1 GB). A partíciók féjlrendszere egyenlőre tökmindegy, csak jegyezd meg, hogy mekkora méretűek. Tehát 3 db partíciód van, sorrendben Win, Linux, swap.
5. Telepítsd fel az openSUSE-t. A partícionálásnál arra kell figyelned, hogy a windowsos partíciót ne formázd le (ezt fel se ajánlja egyébként), ennek azonosítója feltehetőleg sda1 lesz (vagy hda1). A swap partíció, ami ugye 1 GB, fájlrendszere swap legyen. A 3. partíció legyen a ‘/’. Itt előfordulhat az is, hogy automatikusan létrehoz ebből egy /-t és egy /home-t. Ne ilyedj meg. A win telepítése után csinálhatod azt is, hogy a suse partíciónálásánál felírod egy papírra, hogy mit akar csinálni, és ide bekopizod – ehhez persze mek kell SZAKÍTANI a telepítést, de ez nem baj. A lényeg tehát az, hogy az első számú partíciót, ami a win, ne formázza le (ne törölje le), az 1GB-s partíció legyen a swap, a maradékkal meg igazából azt csinál amit akar. A telepítés többi opcióját ne nagyon nyomogasd, az alapértelmezett opciók tökéletesek. Így nem lehet baj.Hát, lehet hogy megköveznek, de a következőt javasom: Telepíts mindent újra.
1. Mentsd le az összes adatodat.
2. Telepítsd fel a WinXP-t a következőképpen: a partícionáláskor először is töröld az összes partíciót, majd hozz létre egy min. 10 GB-os winXP partíciót (illetve amennyit szükségesnek látsz, 10 GB a minimum szerintem).
3. Állítgasd be a windowsodat (vírusírtó, tűzfal), majd szerezz be egy partícionáló programot.
4. A partícionáló programmal hozz létre egy linuxos partíciót (min. 10 GB), egy ún swap partíciót (1 GB). A partíciók féjlrendszere egyenlőre tökmindegy, csak jegyezd meg, hogy mekkora méretűek. Tehát 3 db partíciód van, sorrendben Win, Linux, swap.
5. Telepítsd fel az openSUSE-t. A partícionálásnál arra kell figyelned, hogy a windowsos partíciót ne formázd le (ezt fel se ajánlja egyébként), ennek azonosítója feltehetőleg sda1 lesz (vagy hda1). A swap partíció, ami ugye 1 GB, fájlrendszere swap legyen. A 3. partíció legyen a ‘/’. Itt előfordulhat az is, hogy automatikusan létrehoz ebből egy /-t és egy /home-t. Ne ilyedj meg. A win telepítése után csinálhatod azt is, hogy a suse partíciónálásánál felírod egy papírra, hogy mit akar csinálni, és ide bekopizod – ehhez persze mek kell SZAKÍTANI a telepítést, de ez nem baj. A lényeg tehát az, hogy az első számú partíciót, ami a win, ne formázza le (ne törölje le), az 1GB-s partíció legyen a swap, a maradékkal meg igazából azt csinál amit akar. A telepítés többi opcióját ne nagyon nyomogasd, az alapértelmezett opciók tökéletesek. Így nem lehet baj. -
SzerzőBejegyzés