Tony Magic

Hozzászólások

10 bejegyzés megtekintése - 1,421-1,430 / 2,708
  • Szerző
    Bejegyzés
  • Hozzászólás: suse 10.3 kikapcsolás csak root-al. #2160281
    Tony Magic
    Felhasználó

      Minden kínt meggyógyítottam, kivéve a topic-ban leírtakat  🙂  Miért kérheti akár kikapcsoláskor, akár reboot-kor, hogy adjam meg a root jelszót és csak utána kapcsol ki?

      Hozzászólás: suse 10.3 kikapcsolás csak root-al. #2160278
      Tony Magic
      Felhasználó

        Meg van a megoldás, hogy fussanak a root-os progik kde alatt: bementem a yast2-be konzolról, majd ott kiválasztottam: Biztonság és felhasználók-biztonsági beállítások- egyedi beállítások- itt addig nyomtam a tovább gombot, míg el nem értem ahoz a felülethez ahol be kell állítani a fájl jogosultságot, itt kiválasztottam a biztonságos-t  ami paranoid-ra volt beállítva és máris használhatom a rendszeremet úgy mint régen. Lehet a gnome felületen piszkálhatam el, vagy egyszerűen elállítódott, de ha agyon vernek sem emlékszek erre, hogy piszkáltam volna. Valószínű, hogy a su és a kdesu is ezért vesztette el a jogokat. Nagyon köszönöm a rávezetést uzsolt !

        Hozzászólás: suse 10.3 kikapcsolás csak root-al. #2160279
        Tony Magic
        Felhasználó

          Meg van a megoldás, hogy fussanak a root-os progik kde alatt: bementem a yast2-be konzolról, majd ott kiválasztottam: Biztonság és felhasználók-biztonsági beállítások- egyedi beállítások- itt addig nyomtam a tovább gombot, míg el nem értem ahoz a felülethez ahol be kell állítani a fájl jogosultságot, itt kiválasztottam a biztonságos-t  ami paranoid-ra volt beállítva és máris használhatom a rendszeremet úgy mint régen. Lehet a gnome felületen piszkálhatam el, vagy egyszerűen elállítódott, de ha agyon vernek sem emlékszek erre, hogy piszkáltam volna. Valószínű, hogy a su és a kdesu is ezért vesztette el a jogokat. Nagyon köszönöm a rávezetést uzsolt !

          Hozzászólás: suse 10.3 kikapcsolás csak root-al. #2160276
          Tony Magic
          Felhasználó
            uzsolt wrote:
            Már teljesen elfelejtettem, hogy hogyan kezelik az ablakkezelők ezt a kikapcsolást (egyébként bejelentkezéskor a kdm/gdm-ből megy a kikapcsolás?), de ha más nem, akkor a /etc/shutdown.allow környékén lehet nézelődni (man shutdown).

            a shutdown-ban ezt találom:

            ## Path:        System/Boot
            ## Description: Variables used on system shutdown, reboot, or halt
            ## Type: list(no,yes,octave)
            ## Default: no
            #
            # Set to „yes” or „quint” to play a quint tone sequence at system halt or reboot
            # or set to „octave” to play octave sound at that occasion.
            #
            HALT_SOUND=”no”

            ## Type:        string
            ## Default:    „”
            #
            # Hook during system shutdown to run extra command
            #
            HALT_POWERDOWN_INSERT=””

            ## Type:        list(poweroff,halt,auto)
            ## Default:    auto
            #
            # What should the system do on halt? With poweroff the
            # system not only halt the OS but also switch the power
            # down. On ix86 or x86_64 this depends on the APM and/or
            # ACPI capabilities of the hardware, therefore „auto” will
            # cause the system to check about.
            #
            HALT=”auto”

            ## Type:        list(no,yes)
            ## Default:    no
            #
            # By default the network is not stopped at halt/poweroff.
            # Sometimes this may be to „yes” to avoid wake-on-lan.
            #
            HALT_NETWORK=”no”

            ## Type:        list(no,yes)
            ## Default:    yes
            #
            # By default the disk are also halted at halt/poweroff.
            # For software raids this option is ignored.
            #
            HALT_DISKS=”yes”

            shutdown.allow-ot nem találtam a rendszeremben. Most nézem, hogy ki lehet-e kdm-ből kapcsolni.

            Ha a kdm az a felület ahol be lehet jelentkezni a felhasználóknak, akkor nem lehet kikapcsolni, csak akkor ha beírom a root jelszót.

            Hozzászólás: suse 10.3 kikapcsolás csak root-al. #2160277
            Tony Magic
            Felhasználó
              uzsolt wrote:
              Már teljesen elfelejtettem, hogy hogyan kezelik az ablakkezelők ezt a kikapcsolást (egyébként bejelentkezéskor a kdm/gdm-ből megy a kikapcsolás?), de ha más nem, akkor a /etc/shutdown.allow környékén lehet nézelődni (man shutdown).

              a shutdown-ban ezt találom:

              ## Path:        System/Boot
              ## Description: Variables used on system shutdown, reboot, or halt
              ## Type: list(no,yes,octave)
              ## Default: no
              #
              # Set to „yes” or „quint” to play a quint tone sequence at system halt or reboot
              # or set to „octave” to play octave sound at that occasion.
              #
              HALT_SOUND=”no”

              ## Type:        string
              ## Default:    „”
              #
              # Hook during system shutdown to run extra command
              #
              HALT_POWERDOWN_INSERT=””

              ## Type:        list(poweroff,halt,auto)
              ## Default:    auto
              #
              # What should the system do on halt? With poweroff the
              # system not only halt the OS but also switch the power
              # down. On ix86 or x86_64 this depends on the APM and/or
              # ACPI capabilities of the hardware, therefore „auto” will
              # cause the system to check about.
              #
              HALT=”auto”

              ## Type:        list(no,yes)
              ## Default:    no
              #
              # By default the network is not stopped at halt/poweroff.
              # Sometimes this may be to „yes” to avoid wake-on-lan.
              #
              HALT_NETWORK=”no”

              ## Type:        list(no,yes)
              ## Default:    yes
              #
              # By default the disk are also halted at halt/poweroff.
              # For software raids this option is ignored.
              #
              HALT_DISKS=”yes”

              shutdown.allow-ot nem találtam a rendszeremben. Most nézem, hogy ki lehet-e kdm-ből kapcsolni.

              Ha a kdm az a felület ahol be lehet jelentkezni a felhasználóknak, akkor nem lehet kikapcsolni, csak akkor ha beírom a root jelszót.

              Hozzászólás: suse 10.3 kikapcsolás csak root-al. #2160272
              Tony Magic
              Felhasználó

                a kdesu jogait módosítottam, ugyanakkor a kikapcsolás, vagy újraindítás után továbbra is fennáll, hogy kilép a kde-ből, fekete a képernyő és kéri a root jelszót, hogy végre hajthassa a kikapcsolást, vagy a reboot-ot. A yast sem indul még, továbbra is azt írja, hogy ” Az ‘su’ hibajelzést adott. Ez a két jelenség egyidőben jött létre, gondolom ha meg van a megoldás egyszerre tűnnek  el. Azért is zavaró ez a kikapcsoláskori root jelszó kérés, mert nem tudok időzített kikapcsolást végrehajtani, mert nem lép ki a root jelszó hiányában.

                A shadow-ot yast-al lehet telepíteni? Megnéztem,  olyan hogy shadow nincsen a telepíthető file-k közt.

                Hozzászólás: suse 10.3 kikapcsolás csak root-al. #2160273
                Tony Magic
                Felhasználó

                  a kdesu jogait módosítottam, ugyanakkor a kikapcsolás, vagy újraindítás után továbbra is fennáll, hogy kilép a kde-ből, fekete a képernyő és kéri a root jelszót, hogy végre hajthassa a kikapcsolást, vagy a reboot-ot. A yast sem indul még, továbbra is azt írja, hogy ” Az ‘su’ hibajelzést adott. Ez a két jelenség egyidőben jött létre, gondolom ha meg van a megoldás egyszerre tűnnek  el. Azért is zavaró ez a kikapcsoláskori root jelszó kérés, mert nem tudok időzített kikapcsolást végrehajtani, mert nem lép ki a root jelszó hiányában.

                  A shadow-ot yast-al lehet telepíteni? Megnéztem,  olyan hogy shadow nincsen a telepíthető file-k közt.

                  Hozzászólás: suse 10.3 kikapcsolás csak root-al. #2160270
                  Tony Magic
                  Felhasználó
                    uzsolt wrote:
                    A kde-nél nem a kdesu parancs fut le ilyenkor? Annak a jogait is meg kellene nézni, gondolom, hasonló jellegű műveletet végre lehetne hajtani – azért tegyük hozzá, a KDE-hez {n,s}em értek, úgyhogy csak ésszel.

                    Az, hogy mi írta át: nem tudom. A te géped, te (se) tudod, mit csinálsz rajta.

                    ” # ls -l /usr/bin/kdesu
                    -rwxr-xr-x 1 root root 43476 2007 szept 25 /usr/bin/kdesu „

                    Elmentem azért ezt a file-t és kiadom a : chmod +s /usr/bin/kdesu  parancsot, meglátom mit szól hozzá 🙂

                    Hozzászólás: suse 10.3 kikapcsolás csak root-al. #2160271
                    Tony Magic
                    Felhasználó
                      uzsolt wrote:
                      A kde-nél nem a kdesu parancs fut le ilyenkor? Annak a jogait is meg kellene nézni, gondolom, hasonló jellegű műveletet végre lehetne hajtani – azért tegyük hozzá, a KDE-hez {n,s}em értek, úgyhogy csak ésszel.

                      Az, hogy mi írta át: nem tudom. A te géped, te (se) tudod, mit csinálsz rajta.

                      ” # ls -l /usr/bin/kdesu
                      -rwxr-xr-x 1 root root 43476 2007 szept 25 /usr/bin/kdesu „

                      Elmentem azért ezt a file-t és kiadom a : chmod +s /usr/bin/kdesu  parancsot, meglátom mit szól hozzá 🙂

                      Hozzászólás: suse 10.3 kikapcsolás csak root-al. #2160266
                      Tony Magic
                      Felhasználó

                        az ls -l /bin/su val megnéztem a jogokat és valóban hiányzottak az „s” betűk. Beírtam ezt: chmod +s /bin/su és ragyogóan megoldódott a gond. Amit viszont KDE alatt továbbra is tapasztalok, hogy a yast ikonra kattintva azt írja továbbra is, hogy ” A su hibajelzést adott”, Ugyanakkor ha konzolból root-ként kiadom, hogy yast2 akkor szépen elindul a yast. Ezt a problémát lehet orvosolni? Így legalább már tanultam új dolgot és tudom minek kell utánaolvasni, hogy ezzel is jobban megismerkedhessek. Eddigi segítségedet is hálásan köszönöm uzsolt.

                        Az is érdekel, hogy mi volt képes ezt átírni, ha ilyen fontos program a „su”.

                      10 bejegyzés megtekintése - 1,421-1,430 / 2,708