xcut

Hozzászólások

10 bejegyzés megtekintése - 561-570 / 3,339
  • Szerző
    Bejegyzés
  • xcut
    Felhasználó
      LCoder wrote:
      Lehet hogy neked ez annyira jó, de sem az end-júzernek sem a fejlesztőnek nem az. Pl. nálam ez ott jött elő hogy fel akartam tenni a firebird superserver verzióját. Na most, ez amikor a telepítőmet csináltam egyetlen linux disztribben nem volt benne gyárilag, azaz a disztribútor nem szállította. Nem azért mert megbízhatatlanabb lett volna mint teszem azt a MySQL, csupán csak azért mert a disztribútor sem gondolhat mindenre. Nos, egyből adva volt a feladat: megcsinálni a telepítőt mind az 5 általam támogatott disztribre. De nem csak egy verzióra, mert persze a linuxokból ugyanúgy nem csak az épp aktuális verziót használják az emberek hanem úgy 2-3 évre visszamenőleg mindent mint windowsokból. Ami testvérek között is azt jelenti hogy 15 rendszerre kell megnézni hogy ott hogy működik az initsript és megírni az aktuálisat. És persze ha változik a dolog akkor követni, és figyelni hogy ha az X. verzió van akkor így kell csinálni, ha Y akkor meg emígy. És ez igaz még kismillió más dologra is, a linuxnak valahogy nem igazán előnye az átgondoltság és hogy a disztrib gyártók intenzíven kommunikálnának egymással a fejlesztők és a felhasználók érdekében.

      Ez az azért nincs rá standard mert felesleges kb. olyan mint amikor Bill Gates azt mondta hogy 640K mindenre elég. Nem felesleges hanem nincs megcsinálva, mert a disztrib gyártók szartak rá, ugyanúgy mint a start menü elhelyezésére. És azért szarnak rá, mert mindenki ül a kis szemétdombján és nem érdeke hogy egyszerű legyen csomagot csinálni a másik disztribre is.

      Kérdés: mire kellett neked a firebird? Ha fejlesztő vagy, akkor futtasd userspace-ben (megjegyzés: amikor az első Gentoo-mat raktam (3 évvel ezelőtt), akkor volt rá firebird), ha meg üzemeltetsz egy szervert, akkor írj hozzá egy 6 soros initscriptet; ha emiatt nyavajogsz, az olyan, mint amikor egy programozó azt mondja: „Én nem ismerem a C-t, mert az milyen elavult, csak Delphiben tudok programozni”.
      Egy 3rd party app meg ne települjön nekem csak úgy oda-vissza a rendszerben, meg ne induljon el szolgáltatásként, csak ha nagyon muszáj.

      Nem felesleges, hanem nem érted a Linux filozófiáját. Hogy a nagy windows guruk azért nem tudnak rá hatékony vírust írni, mert heterogén, és mert biztonságosabb a felépítése alapból (pedig ha tudnának, hidd el, megtették volna). De erre a legjobb érv: nézd meg, hogy hol kezdődött a két oprendszer. Mik voltak a céljaik? Jó, mondhatod, hogy nem úgy van, de ha egy programot az elején elcseszel, akkor hiába foltozgatod, nem lesz jobb.

      Amúgy van egységes csomag, az rpm, mert azt majdnem minden disztróra fel tudod rakni (debian alatt alien-nel, gentoo alatt rpm2tgz-vel).

      xcut
      Felhasználó
        LCoder wrote:
        Lehet hogy neked ez annyira jó, de sem az end-júzernek sem a fejlesztőnek nem az. Pl. nálam ez ott jött elő hogy fel akartam tenni a firebird superserver verzióját. Na most, ez amikor a telepítőmet csináltam egyetlen linux disztribben nem volt benne gyárilag, azaz a disztribútor nem szállította. Nem azért mert megbízhatatlanabb lett volna mint teszem azt a MySQL, csupán csak azért mert a disztribútor sem gondolhat mindenre. Nos, egyből adva volt a feladat: megcsinálni a telepítőt mind az 5 általam támogatott disztribre. De nem csak egy verzióra, mert persze a linuxokból ugyanúgy nem csak az épp aktuális verziót használják az emberek hanem úgy 2-3 évre visszamenőleg mindent mint windowsokból. Ami testvérek között is azt jelenti hogy 15 rendszerre kell megnézni hogy ott hogy működik az initsript és megírni az aktuálisat. És persze ha változik a dolog akkor követni, és figyelni hogy ha az X. verzió van akkor így kell csinálni, ha Y akkor meg emígy. És ez igaz még kismillió más dologra is, a linuxnak valahogy nem igazán előnye az átgondoltság és hogy a disztrib gyártók intenzíven kommunikálnának egymással a fejlesztők és a felhasználók érdekében.

        Ez az azért nincs rá standard mert felesleges kb. olyan mint amikor Bill Gates azt mondta hogy 640K mindenre elég. Nem felesleges hanem nincs megcsinálva, mert a disztrib gyártók szartak rá, ugyanúgy mint a start menü elhelyezésére. És azért szarnak rá, mert mindenki ül a kis szemétdombján és nem érdeke hogy egyszerű legyen csomagot csinálni a másik disztribre is.

        Kérdés: mire kellett neked a firebird? Ha fejlesztő vagy, akkor futtasd userspace-ben (megjegyzés: amikor az első Gentoo-mat raktam (3 évvel ezelőtt), akkor volt rá firebird), ha meg üzemeltetsz egy szervert, akkor írj hozzá egy 6 soros initscriptet; ha emiatt nyavajogsz, az olyan, mint amikor egy programozó azt mondja: „Én nem ismerem a C-t, mert az milyen elavult, csak Delphiben tudok programozni”.
        Egy 3rd party app meg ne települjön nekem csak úgy oda-vissza a rendszerben, meg ne induljon el szolgáltatásként, csak ha nagyon muszáj.

        Nem felesleges, hanem nem érted a Linux filozófiáját. Hogy a nagy windows guruk azért nem tudnak rá hatékony vírust írni, mert heterogén, és mert biztonságosabb a felépítése alapból (pedig ha tudnának, hidd el, megtették volna). De erre a legjobb érv: nézd meg, hogy hol kezdődött a két oprendszer. Mik voltak a céljaik? Jó, mondhatod, hogy nem úgy van, de ha egy programot az elején elcseszel, akkor hiába foltozgatod, nem lesz jobb.

        Amúgy van egységes csomag, az rpm, mert azt majdnem minden disztróra fel tudod rakni (debian alatt alien-nel, gentoo alatt rpm2tgz-vel).

        xcut
        Felhasználó
          LCoder wrote:
          A KDE és a Gnome nagyjából ugyanazt a .desktop fájlformátumot használják, a kisebb ablakkezelők viszont gyakorlatilag azt amit akarnak, legtöbbször valamilyen init fájlt. Az más kérdés hogy a debian alapú rendszereken van egy program ami ha szépen megkéred a .desktop fájl alapján megcsinálja a menüt (bár azt nem tudom Pl. egy ICEWM vagy egy BlackBox esetén ez működik-e, én többnyire KDE/Gnome alatt ténykedtem. Ugyanez a progi a Mandrake-ben is tevékenykedik, a többi viszont egyedi megoldásokat csinál. A Fedora a FC3-ig gyakorlatilag semmit, a SuSE 9-nél pedig nem tudtam megállapítani hogy milyen logika alapján pakol dolgokat és hová.

          A démon akkor válik érdekes kérdéssé ha az adott cucc nincs a disztribhez meg, ugyanakkor kellene. A démon bejegyzése a legtöbb disztribben nem nagy varázslat, csak elég sűrűn változik hogy mit és hogyan kell csinálni. A legdurvább ebben a műfajban szvsz az UHU 1.0 volt ahol nem a szokásos /etc/rc.d játék volt hanem egy sima textfájl.

          És ezekhez tényleg nem kellene túl nagy varázslat, max. egy modjuk installresource nevű script ami benn lenne a /usr/sbin alatt minden disztribben és szépen parancssorosan elvégezné ezeket a műveleteket a paramétereknek megfelelően disztribúció-specifikus módon. A gond az hogy az elmúlt 1x év alatt a linux disztribek ennyi standardizálásban nem tudtak megegyezni…

          Ezért van az, hogy a kisebb ablakkezelők (pl.: fluxbox) rendelkeznek egy importáló scripttel. Ennek a hiánya viszont az ő saruk, nem a disztróé.

          pl? a nagyobb disztrókhoz kbre minden megvan, ami daemonként kellhet, ha meg saját programot írsz, vagy valami kurvára egzotikus dolog kell, akkor vagy google, vagy megírod magad (egy initscript megírása kb fél perc). Az rc fájlt meg már meg sem merem említeni, hogy mire való. Jucika néni meg nem használ ilyesmit.
          Szerintem te marhára félreérted, hogy mi a különbség a szolgáltatás és az autostart közt. Mondjuk winen eléggé tökönszúrt módon van megoldva. Szolgáltatást nekem egy 3rd party app ne adjon. Azt adja a disztribútor, mivel az system-wide. Ha nekem userspace-be kell valami, akkor meg autostart, ami kbre egy szimlink. Attól, hogy a windows alatt valami idióta módon van megoldva, attól Linux alatt lehet, hogy nem úgy van.

          A Linux teljesen más világ, mint a Windows. Nekünk jó, ha nem szarja tele a rendszert minden 3rd party app, csak az van fent, amit a disztribútor szállít (==megbízható). Majd én döntök, hogy pistike kis programjából akarok-e szolgáltatást, vagy nem. Azért nincsen rá standard, mert felesleges.

          xcut
          Felhasználó
            LCoder wrote:
            A KDE és a Gnome nagyjából ugyanazt a .desktop fájlformátumot használják, a kisebb ablakkezelők viszont gyakorlatilag azt amit akarnak, legtöbbször valamilyen init fájlt. Az más kérdés hogy a debian alapú rendszereken van egy program ami ha szépen megkéred a .desktop fájl alapján megcsinálja a menüt (bár azt nem tudom Pl. egy ICEWM vagy egy BlackBox esetén ez működik-e, én többnyire KDE/Gnome alatt ténykedtem. Ugyanez a progi a Mandrake-ben is tevékenykedik, a többi viszont egyedi megoldásokat csinál. A Fedora a FC3-ig gyakorlatilag semmit, a SuSE 9-nél pedig nem tudtam megállapítani hogy milyen logika alapján pakol dolgokat és hová.

            A démon akkor válik érdekes kérdéssé ha az adott cucc nincs a disztribhez meg, ugyanakkor kellene. A démon bejegyzése a legtöbb disztribben nem nagy varázslat, csak elég sűrűn változik hogy mit és hogyan kell csinálni. A legdurvább ebben a műfajban szvsz az UHU 1.0 volt ahol nem a szokásos /etc/rc.d játék volt hanem egy sima textfájl.

            És ezekhez tényleg nem kellene túl nagy varázslat, max. egy modjuk installresource nevű script ami benn lenne a /usr/sbin alatt minden disztribben és szépen parancssorosan elvégezné ezeket a műveleteket a paramétereknek megfelelően disztribúció-specifikus módon. A gond az hogy az elmúlt 1x év alatt a linux disztribek ennyi standardizálásban nem tudtak megegyezni…

            Ezért van az, hogy a kisebb ablakkezelők (pl.: fluxbox) rendelkeznek egy importáló scripttel. Ennek a hiánya viszont az ő saruk, nem a disztróé.

            pl? a nagyobb disztrókhoz kbre minden megvan, ami daemonként kellhet, ha meg saját programot írsz, vagy valami kurvára egzotikus dolog kell, akkor vagy google, vagy megírod magad (egy initscript megírása kb fél perc). Az rc fájlt meg már meg sem merem említeni, hogy mire való. Jucika néni meg nem használ ilyesmit.
            Szerintem te marhára félreérted, hogy mi a különbség a szolgáltatás és az autostart közt. Mondjuk winen eléggé tökönszúrt módon van megoldva. Szolgáltatást nekem egy 3rd party app ne adjon. Azt adja a disztribútor, mivel az system-wide. Ha nekem userspace-be kell valami, akkor meg autostart, ami kbre egy szimlink. Attól, hogy a windows alatt valami idióta módon van megoldva, attól Linux alatt lehet, hogy nem úgy van.

            A Linux teljesen más világ, mint a Windows. Nekünk jó, ha nem szarja tele a rendszert minden 3rd party app, csak az van fent, amit a disztribútor szállít (==megbízható). Majd én döntök, hogy pistike kis programjából akarok-e szolgáltatást, vagy nem. Azért nincsen rá standard, mert felesleges.

            xcut
            Felhasználó

              Nem ismerem a GNOME-ot, de a KDE-nél úgy van megoldva a dolog, hogy prioritást állítasz be. Vedd elő a billentyűkiosztásos ablakodat, és állítsd be, hogy a magyar legyen legfelül.

              xcut
              Felhasználó

                Nem ismerem a GNOME-ot, de a KDE-nél úgy van megoldva a dolog, hogy prioritást állítasz be. Vedd elő a billentyűkiosztásos ablakodat, és állítsd be, hogy a magyar legyen legfelül.

                xcut
                Felhasználó

                  Van a KDE-nek és a GNOME-nak is saját menüje, meg egymástól orrba-szájba tudnak importálni. A kisebb ablakkezelők is tudnak importálni a KDE és a GNOME menüjéből. A démon bejegyzése meg nem a program írójának a feladata, hanem a disztribúció készítőjének. De általában nem valami nehéz dolog, illetve csak lustaság kérdése, hogy valaki nem ír egy wrapper scriptcsoportot rá (hmm… ez nem is olyan rossz ötlet).

                  xcut
                  Felhasználó

                    Van a KDE-nek és a GNOME-nak is saját menüje, meg egymástól orrba-szájba tudnak importálni. A kisebb ablakkezelők is tudnak importálni a KDE és a GNOME menüjéből. A démon bejegyzése meg nem a program írójának a feladata, hanem a disztribúció készítőjének. De általában nem valami nehéz dolog, illetve csak lustaság kérdése, hogy valaki nem ír egy wrapper scriptcsoportot rá (hmm… ez nem is olyan rossz ötlet).

                    xcut
                    Felhasználó

                      A billentyűzetre: szerintem nézz körül a /etc/conf.d/keymaps fájlban, különös tekintettel a KEYMAP változóra. Próbáld ki, mi lesz akkor, ha így állítod be:

                      Code:
                      KEYMAP=”hu”

                      Aztán jön az env-update && source /etc/profile, és lehet örülni.

                      xcut
                      Felhasználó

                        A billentyűzetre: szerintem nézz körül a /etc/conf.d/keymaps fájlban, különös tekintettel a KEYMAP változóra. Próbáld ki, mi lesz akkor, ha így állítod be:

                        Code:
                        KEYMAP=”hu”

                        Aztán jön az env-update && source /etc/profile, és lehet örülni.

                      10 bejegyzés megtekintése - 561-570 / 3,339